image

PeyamaKurd - Rusya'ya yönelik AB ve ABD'nin yaptırımları sürerken, Zelenskiy'den Rus ziyaretçiler için de bir yaptırım getirilmesini istedi.

ABD basınına açıklamada bulunan Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, Batılı ülkelere tüm Rus ziyaretçilere yasak getirme çağrısında bulundu.

"Bu yasak Kremlin'e yapılan yaptırımlardan daha etkili"

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, Washington Post'a yaptığı değerlendirmede, Rusların "felsefelerini değiştirene kadar kendi dünyalarında yaşamaları gerektiğini" belirtti.

WP'deki konuşmasında Ukrayna lideri Zelenskiy böyle bir yasağın, Rus havayolu şirketlerini ve Kremlin'le bağlantılı yetkilileri engelleyen mevcut yaptırımlardan daha etkili olacağını kaydetti.

"Buna son derece olumsuz gözle bakılır"

Zelenskiy'nin önerisine tepki gösteren Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov ise "Buna son derece olumsuz gözle bakılır" açıklamasında bulundu.

Sözcü Peskov açıklamalarında, "Rusları ya da Rusya'yı izole etmeye yönelik her türlü girişim, geleceği olmayan bir süreçtir" diyerek, öneriyi İkinci Dünya Savaşı'na giden süreçteki ulusalcı uygulamalara benzetti.