image

PeyamaKurd- Basra Medeni Hareketi, Irak Federal Mahkemesi ve Irak Parlamentosu’nun, Basra’da yaşanan insan hakları ihlallerine yönelik harekete geçmemeleri durumunda şiddetli gösterilerin başlayacağı konusunda uyarıda bulundu.

Basra Medeni Hareketi Sözcüsü Kazım Şehlavi, bugün düzenlediği basın toplantısında, “Kentimiz hizmet eksikliği ve yolsuzluklardan dolayı harebeye dönmüş durumda” ifadelerini kullandı.

“Protesto gösterilerinde güvenlik güçlerinin göstericlere karşı sergiledeği tavır, var olan yaramızı daha çok derinleştirdi” diye konuşan Şehlavi: 

“Federal Irak Mahkemesi, olayın başından beri İnsan Hakları Yüksek Komisyonu’nun Basra’daki insan hakları ihlallerine yönelik hazırladığı rapora sessiz kalmıştır.

Federal Mahkeme, göstericilerin kanlarının dökülmesine ve yaralanmalarına karşı gerekli yasal prosüdürleri uygulamayarak sessiz kalmıştır. Bugün bazı silahlı gruplar göstericilere karşı yeni bir saldırı hareketine başladılar. Bunlar emniyet güçleri ve Irak yargısına yönelik baskı kurmayı amaçlıyorlar” dedi.