image

PeyamaKurd - Kerkük’teki Irak güvenlik güçleri, Basra’da ve çevre kentlerdeki isyanı bastırmak için bölgelere kaydırıldı. Söz konusu Irak’ın Basra kentinde sokağa çıkma yasağına rağmen gösterilerin son bulmaması üzerine Kerkük’teki Irak güvenlik güçlerinin Irak'ın güneyine ve Basra’ya kaydırıldığı ifade edildi.

Irak Hükümetine karşı Basra’da başlayan elektrik kesintisi ve işsizlik protestoları Irak'ın güneyindeki birçok kentte sıçrayarak devam ediyor. Basra, Kerbela ve Necef'te, gösterileri kontrol altına almak amacıyla ikinci bir uyarıya kadar sokağa çıkma yasağı ilan edilmesine rağmen bugün Basra’daki gösteriler hala sürüyor.

Kerkük’ten Basra’ya geçtiler

Yerel haber kaynaklarının verdiği bilgiye göre Bağdat hükümetinin talimatı ile Basra’da asayişin sağlanması için Kerkük’teki Irak güvenlik güçlerinin büyük kısmı Basra’ya aktarıldı.

Bölgedeki yerel gazetelere açıklamalarda bulunan Misan kenti Polis Müdürü Zafer Muhammedavi göstericilerin petrol rafinerlerine saldırdığını ve ele geçirme tehlikesi olduğunu dile getirdi.

Bununla birlikte Haşdi Şabi Kerkük Sözcüsü Ali Hüseyni Şafaqnews’e yaptığı açıklamada, Kerkük’teki güvenlik güçlerinin Irak’ın güneyindeki olaylara müdahale etmek üzere yola çıktığını kaydetti.