image

PeyamaKurd - Irak'ın güneyindeki Basra'da başlayan gösteriler, Başkent Bağdat’a kadar sıçradı. Basra'da, hizmet yoksunluğu ve elektrik kesintileri yüzünden başlayan gösteriler, ülkenin diğer kentlere de yansıdı.

Söz konusu gösterilerden dolayı, Irak'ın güney kentlerinden başlayarak başkent Bağdat'a sıçrayan gösteriler nedeniyle hükümet şehirdeki internet erişimini kesti.

Irak Başbakanı Haydar Abadi, Brüksel'deki NATO zirvesi dönüşü Basra'ya giderek, oradaki güvenlik yetkilileriyle acil bir toplantı gerçekleştirdi.

Gösteriler konusunda başkent Bağdat'ın batısındaki Şiilerin yoğunlukta yaşadığı eş Şule bölgesinde de vatandaşlar sokağa dökülerek hükümet karşıtı gösteri düzenledi. Göstericiler, ana caddede toplanarak yetkililerin istifa etmelerini istedi.

Irak hükümeti internet erişimini kesti

Öte yandan göstericilerden bazıları, güvenlik güçlerinin olay yerine gelmesi sırasında araç lastikleri yakmaya başlayarak gösterinin şiddetini alevlendirdi.

Şiddetin tırmandığı gösterilere önlem için Irak güvenlik güçlerinin şehirdeki önlemleri artırdığı, hükümet binalarının bulunduğu korunaklı Yeşil Bölge'ye çıkan yolları kapattığı belirtildi.

Bununla birlikte Irak Milli Güvenlik Konseyi, Başbakan Haydar Abadi başkanlığında ülkedeki durumu ele almak için acil olarak bir araya geldi. Bağdat'ta hizmet veren internet firmalarından edinilen bilgiye göre, ilgili bakanlık başkentte internet erişimini durdurdu. Gösterilerin Bağdat'ın diğer bölgelerine de yayılmasından endişe duyuyor.