image

PeyamaKurd - Ezidi Miri Hazım Tahsin Beg ve Ezidi Ruhani Meclisi üyeleri, Başkan Mesud Barzani tarafından kabul edildi.

Yapılan görüşmede, Ezidi Kürtlerin yanı sıra Şengal’in durumu ve Şengal bölgesindeki Ezidi Kürtlerin yaşamının normale dönmesinin önündeki engeller masaya yatırıldı.

Ezidilerden, Başkan Barzani'ye destek talebi

Başkent Erbil’in Selahaddin kasabasında gerçekleşen görüşmede, Mir Hazım Beg, Ezidilerin Ruhani lideri Baba Şeyh Ali ve Ezidi ruhani Meclisi üyeleri her zaman Ezidilerin acı ve sorunlarıyla ilgilendiği için Başkan Mesud Barzani’ye teşekkür ederek, Şengal anlaşması’nın hızlı bir şekilde uygulanması ve Ezidilerin mutlu bir şekilde evlerine dönebilmesi için Başkan Barzani’nin elinden gelen tüm çabayı göstermesi talebinde bulundu.

Başkan Barzani'ye destek çağrısı yapan Ezidi liderleri ayrıca, Kürdistan Bölgesi kurumlarında Ezidiler için kota belirlenmesi isteğini belirtti.

"Kürdistan Bölgesi ve Peşmerge’nin Ezidilerin destekçisidir"

Görüşmede Başkan Mesud Barzani ise her zaman Ezidilerin taleplerinin destekçisi olduğu kaydederek, Kürdistan Bölgesi ve Peşmerge’nin Ezidilerin destekçisi olduğunu kaydetii.

Başkan Barzani, Şengal’in terör örgütü IŞİD’ten kurtarılması için Peşmerge’nin 500 şehit verdiğini kaydederek, Şengal Anlaşması’nın uygulanması gerektiğini dile getirdi.

Ayrıca görüşmede Ezidilerin birliğini korumasını talep eden Başkan Barzani, Ezidilerin birliğini zedeliyecek söylemlere yol verilmemesi gerektiğini ifade etti.

Öte yandan Başkan Barzani, Ezidilerin meşru haklarını talep etmede ısrarcı olmalarını kaydetti.