image

PeyamaKurd - Türkiye Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kilis’teki 300 yıllık “Kürtler Camii”nin isminin 2018 yılında değiştirilerek “Türkler Camii” yapılmasının gerekçesi olarak restorasyonu göstermesine tepki yağdı.

17’inci yüzyılda Kürt Hüseyin Ağa tarafından inşa ettirilen ve Kilis kent merkezinde bulunan Kürtler Camii’nin ismi, Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından 2018 yılında “Türkler Camii” tabelası asılarak değiştirilmişti.

Dönemin HDP Diyarbakır Milletvekilimiz Altan Tan, 30 Mart 2018’de ismi değiştirilen Kürtler Camii’si hakkında dönemin Başbakanı Binali Yıldırım'ın cevaplaması istemiyle soru önergesi vermişti.

Kürtler Camii’sinin ismi restorasyon gerekçesi ile değiştirilmiş!

Konunun yeniden gündeme gelmesiyle birlikte Türkiye Kültür Bakanlığı ve Hatay Valiliği internet sitelerinde “Kürtler Camisi” diye geçen caminin isminin değiştirildiği teyid edilerek gerekçesinin ise “restorasyon” olduğu kaydedildi.

Bakanlık internet sitesinde yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Bölük Mahallesi (eski Sibat ve Kana Mahallesi) Küçük Çarşı Sokak’ta (Binbaşı Sokak) bulunan Kürtler Camisi’ni Kürt Hüseyin Ağa yaptırmıştır.

Çok onarım gören cami özgün yapısını yitirdiği gibi özgün adını da yitirerek, adı ‘Türkler Camisi’ olarak değiştirilmiş olup; eski camiden sadece minare kalmıştır.

Kaidesi kare planlı ve köşeleri pahlı olan minare, kesme kirli kalkerli taşlardan yapılmıştır. Çokgen olan gövdesi oldukça kısadır. Peteği (petek,gövdeye göre daha ince) ve külahı taştan yapılmıştır. Şerefe altı, altında yuvarlak bir silme bulunan mukarnaslarla doldurulmuştur.”

Öte yandan sosyal medyada Bakanlığın yaptığı açıklamaya tepki yağdı.