image

PeyamaKurd-Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss ile bir görüşme yaptı. Bakanlar, görüşmenin ardından ortak bir basın toplantısı düzenledi.

İki bakan, dünyaya ihracı kesilen ve limanlarda bekleyen Ukrayna buğdayının dünya pazarlarına aktarılması konusunu görüştü.

“İllegal şekilde satılmasına karşıyız”

Türkiye’nin bu konudaki girişimlerinden bahseden Mevlüt Çavuşoğlu, “Ukrayna tahılının veya herhangi ürünün Rusya ve başka ülke tarafından alınıp illegal şekilde satılmasına da karşıyız. Türkiye olarak bize gelmesine de müsaade etmeyiz. İstanbul'da eğer anlaşma olursa bir kontrol merkezi ve Ukrayna karasularının hemen dışında bir güvenli bölge kurulacak.” ifadelerini kullandı.

“Tahıllar çıkarılmazsa, ciddi bir açlığa sebep olacak”

İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss,“Ukrayna'daki limanlardan tahıllar çıkartılamazsa ciddi bir açlığa sebep olacak. Bu konuda da yine uygulamaya dair kararlar alabileceğimizi düşünüyorum. " dedi.

İngiltere ile ikili ilişkilere de değinen Çavuşoğlu, "Hem ikili ilişkilerimizi, hem güvenlik işbirliğimizi hem de bölgesel konularda Birleşik Krallık ile işbirliğimizi devam ettirme kararlılığındayız." dedi.