image

PeyamaKurd - MHP lideri Devlet Bahçeli, partisinin meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada Rusya’nın Suriye politikası, “Kürt Sorunu”, ABD’nin Ülkü Ocakları’nı terör örgütü olmakla suçlaması ve gündemdeki diğer sıcak başlıklar hakkında önemli açıklamalar yaptı.

Bahçeli, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Kremlin Sözcüsü Dimityr Peskov’un İdlib’e yönelik açıklamalarına tepki göstererek, “Rusya Dışişleri Bakanı ve Kremlin Sözcüsü'nün Türkiye'nin Suriye'deki taahhütlerine uymadığını söylemesi çarpıtmadır. Soçi Zirvesi İdlib'in çok ötesine geçerek bütüncül bir perspektife bürünmüş, karşılıklı anlayış ön plana çıkmıştır. Suriye konusu kağıda dökülmüş, defalarca mutabakat sağlanmış bir durumdur” diye konuştu.

Açıklamasının devamında geçtiğimiz günlerde ABD’nin ardından Rusya’ya bir ziyaret gerçekleştiren Rojava heyetine dikkat çeken Bahçeli, Moskova yönetimine tepki göstererek şu ifadeleri kullandı:

“Birincisi İdlib, ikincisi 5 Mart 2021 mutabakatı ve üçüncüsü PKK/YPG ile Rusya ilişkisidir. PKK'ya, PYD'ye Moskova'da ofis açmasına müsaade eden Rusya'nın İdlib'de terörle mücadele söylemi bize göre inandırıcı değildir. Sözde M4 karayolunun güvenliğini sağlamak üzere Rusya ve Suriye ortaklığı ile bir operasyon bile gündeme gelmiştir. Bu operasyon sonrası oradaki insanların Türkiye'ye kaçması demektir. Buna rıza göstermemiz hayal ötesidir.”

Öte yandan “Başta Rusya olmak üzere aynı coğrafya ve kıtayı paylaştığımız ülkelerle ters düştüğümüz sorun alanları vardır” ifadesini kullanan Bahçeli Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Soçi Zirvesi hakkında “29 Eylül'de Soçi'de Putin ile 3 saat toplantı yapan Cumhurbaşkanımız Suriye'yi görüşme fırsatı bulmuştur. Rusya ile iş birliği alanlarının uçak motorları, savaş uçakları gibi alanları kapsayacak şekilde genişletmek iki ülkenin de çıkarlarına uygundur. Suriye'de nihai ve sürdürülebilir bir çözüm bulma vakti Sayın Cumhurbaşkanımızın da söylediği gibi gelmiştir” değerlendirmesinde bulundu.

“ABD yeni yaptırımlarla bizi tehdit ediyormuş, varsın etsinler”

Bahçeli konuşmasında Türkiye’nin yeni S400 alımına ABD’den gelen yaptırım tehdidini hatırlatarak şu ifadeleri kullandı:

“S-400 konusunda Türkiye tavizsizdir. Türkiye olarak neyi ne zaman alacağımızın hesabını yalnızca Türk milletine vereceğimizi herkesin bilmesi lazım. ABD yeni yaptırımlarla bizi tehdit ediyormuş, varsın etsinler. Yaptırım var diye Türkiye Cumhuriyeti'nin şeref ve haysiyetini kimseye çiğnetmeyiz. Kimseye bu fırsatı vermeyiz. ABD silah almayın diye ülkemize yaptırım gözdağı verirken, Suriye'nin kuzeydoğusunda ne işler çevirdiğini itiraf edecek dürüstlüğe sahip midir? PKK/YPG'ye bedelsiz silah veriyor da , bizim aldığımız silahlar mı gözüne batıyor. Hainlere mübah olan Türkiye'ye gelince ne hakla haram sayılıyor.”

CHP'nin Kürt sorunu çıkışı ve ABD'nin ülkücülere "terör soruşturması" önerisine tepki!

Bahçeli devamında CHP’nin “Kürt Sorunu” çıkışına tepki göstererek “Böylesi bir dönemde CHP Genel Başkanı'nın sözde Kürt sorunundan bahsetmesi tesadüf müdür?” diye konuştu.

Konuşmasında ABD Temsilciler Meclisi’nin Ülkücülere ilişkin terör soruşturmasına da değinen Bahçeli, “Ülkücülerin varlığından bu kadar mı korkuyorsunuz? Ben Ülkü Ocaklarında yetişmiş bir Genel Başkan olmaktan gurur duyuyorum. Dünyaya bin kez daha gelsem yine Ülkü Ocakları'na giderdim. Ülkü Ocakları'ndan vatan sevdalısı çıkar, yiğit çıkar, adam çıkar. Ülkü Ocakları'ndan bir tek terörist çıkmaz” dedi.

ABD Temsilciler Meclisi'nin Kurallar Komitesi geçtiğimiz haftalarda, Nevada Eyalet Temsilcisi Dina Titus'un "Bozkurtlar" olarak adlandırılan Ülkücülere ilişkin 'terör soruşturması' önergesinin sunulabilmesinin önünü açmıştı.

MHP ve Türkiye dışişlerinden ABD’nin bu kararına sert tepki gelmişti.