image

PeyamaKurd- Irak İstihbarat örgütü, terör örgütü IŞİD’in lideri Ebu Bekir El Bağdadi ve birçok üst düzey aranan IŞİD mensubunun İdlib'te bulunduğunu açıkladı.

Hakkında onlarca kez öldürüldüğüne yönelik açıklamalar yapılan terör örgütü IŞİD lideri Ebu Bekir El Bağdadi ve kendisine yakın üst düzey bir çok IŞİD teröristi ile Suriye’nin İdlib bölgesinde olduğu açıklandı.

Bağdadi İdlib'te ve Türkiye'ye Kaçmak İstiyor

Irak Haber Ajansına konuşan istihbarat yetkili Ebu Ali El Basri, terör örgütü IŞİD lideri Ebu BekirEl Bağdadi’nin Suriye’nin batısındaki bölgelerden birinde gizlenmekte olduğunu belirtti. Terör örgütü IŞİD mensuplarının tutulduğu Demokratik Suriye Güçlerinin (DSG) denetimi altındaki Al-Hol kampında çok sayıda IŞİD’li teröristin aileleri ile birlikte bulunduğunu ve bu kişilerin Türkiye’ye kaçmak için fırsat bekledikleri bildirildi.

Iraklı istihbaratçıya göre bunun en önemli kanıtı ise terör örgütü IŞİD lideri Ebu Bekir El Bağdadi’nin aylardan sonra ilk kez yayınlanan konuşmasında gizli. Bağdadi’nin yayınlanan ses kaydında teröristlere seslenmiş ve Afrika ile Asya'da örgütün etkin olduğu alanlarda yeni bir Irak, Suriye ve Afganistan yaratılması emrini vermişti.

Irak İçişleri Bakanlığı İstihbarat ve Terörle Mücadele Genel Müdürü El Basri terör örgütü IŞİD mensuplarının çoğunun Bağdadi’nin emri ile Türkiye Sudan ve Afrika’nın diğer bölgelerine kaçtıklarını belirterek İdlib’teki büyüyen IŞİD tehlikesinin gelecekte diğer ülkelerde yaşanacak başka vahim olayların da tetikleyicisi olacağını söyledi. IŞİD teröristlerinin İdlib’ten kaçmayı başararak başka ülkelere geçmeleri halinde bu ülkelerin potansiyel bir terör eylemi merkezine dönebilecekleri uyarısında bulunan Iraklı istihbaratçı, kaçmayı planlayan IŞİD’li teröristlerin yeni bir terör organizasyonu kurabilecek yetenek ve kapasiteye sahip oldukları konusunda uyarıda bulundu