image

PeyamaKurd - DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, partisinin Eyyübiye 1’inci Olağan İlçe Kongresi’nde gündeme dair açıklamalarda bulundu.

Açıklamalarında Kürt meselesine de değinen Ali Babacan, “Keyfi yönetim Kürt meselesini büyüttü, Kürt meselesini çözeceğiz” iddiasında bulundu.

Geçtiğimiz sene Ekim ayında Urfa’da il kongresine katıldığını hatırlatan Babacan, “Aradan geçen zamanda 60 il 100’den fazla ilçe gezdim. İnsanlar daha iyi bir refah hak ediyor. Ekonomi yerlerde sürükleniyor” ifadelerini kullandı.

“Kürt meselesini çözeceğiz”

Faili meçhul cinayetlerin yoğun yaşandığı 1990’lı yılları hatırlatan Babacan, “Hak ihlallerinin yaşadığı 1990’lı yılların ardından 2001’de ciddi bir ekonomik kriz yaşadı. Ardından AKP geldi bende görev aldım.

Çok büyük emek verdik. Dışişleri Bakanı oldum. Hep beraber çalıştık. OHAL’i kaldırılıp, ifade özgürlüğüne kadar güzel işlere imza attık. Anadilde savunmanın önünü açtık. Kürt Dili ve Edebiyatı Bölümü’nün kurulmasını sağladık. Bunları bu ülkede yaptık” dedi.

Kürt meselesine de değinen Ali Babacan, “Keyfi yönetim Kürt meselesini büyüttü, Kürt meselesini çözeceğiz” iddiasında bulundu.