image

PeyamaKurd - Kürt sorununa dair tartışmalarda Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Genel Başkanı Ali Babacan, “Ankara’dan doğuya geçemeyenler, Bağlar’da, Şemdinli’de, Cizre’de sokakta gezemeyenler bunu bilemez. Kürt meselesi vardır ve çözümün adresi siyasettir" ifadesini kullandı.

Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarına tepki gösteren Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Türkiye’de Kürt sorunu diye bir sorun yoktur. Var diyen, olduğunu ısrarla dayatıp iddia eden kim varsa kalbi Türk milletiyle bir atmayan namertlerdir" sözlerine yer verdi.

Sosyal medya hesabından Bahçeli'nin sözlerine tepki gösteren Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Genel Başkanı Ali Babacan ise, Kürt sorunun var olduğunu, çözümün ise siyaset olduğunu vurguladı.

Kürt sorunu tartışmalarına katılan Babacan açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Daha evvel söylemiştim: Kürt meselesi var mıdır, yok mudur oradaki vatandaşlarımıza sorun. Ankara’dan doğuya geçemeyenler, Bağlar’da, Şemdinli’de, Cizre’de sokakta gezemeyenler bunu bilemez. Kürt meselesi vardır ve çözümün adresi siyasettir."

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun "Kürt sorununun çözümü için meşru bir organa ihtiyaç duyulduğu, bu organın mecliste temsil edilen HDP" olduğu yönündeki açıklamasının ardından tartışmalar devam ediyor.