image

PeyamaKurd - Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Genel Başkanı Ali Babacan, ‘Kürt sorunu’ ve ‘Kürtçe’ üzerinden AKP iktidarını hedef aldı.

Hakkari’de partisinin 1’inci Olağan İl Kongresi’nde konuşan Babacan, AKP’yi işaret ederek “Kürtçeyi yeniden bilinmeyen bir dil yaptığınız için, bu milleti yarı yolda bırakıp Kürt meselesini yeniden dirilttiğiniz için çıkın bir özür dileyin” dedi.

İktidarın Kürt meselesine ilişkin yaklaşımına tepki gösteren Babacan “Seçme-seçilme hakkını gasp ettiğiniz halkımızdan özür dileyin. Kürt meselesini yeniden dirilttiğiniz için özür dileyin. KHK’larla işlerine son verdiğiniz ve yargı kararına rağmen işine iade etmediğiniz vatandaşlarımızdan özür dileyin” şeklinde konuştu.

Belediye başkanlarının görevden alınarak yerlerine kayyum atanmasını eleştiren Babacan, “Seçilmiş belediye başkanlarının indirilip, yerlerine atanmış kişilerin oturtulduğu bir ülke artık burası. Buna ‘demokrasi’ denilir mi? O zaman niye halkın oyuna başvuruyorsunuz? halk niye sandığa gidiyor? Böyle bir ülkede güven ve istikrar olur mu? Seçmen yetkiyi seçilmişlere verecek. Halkın iradesi ayaklar altında. İktidar seçimlere kazanamadığı her belediyeyi hukuksuzca ele geçirerek kayyumlara teslim ediyor. İktidarın kayyum politikası seçimle kazanamadığı belediyeleri başka yollarla ele geçirme politikasına dönüşmüş” diye konuştu.

İktidarın bir şeyleri düzeltmek için ‘özür dilemesi’ gerektiğini dile getiren Babacan şu şekilde konuştu:

“Seçme ve seçilme hakkını gasp ettikleri halktan özür dilesinler. Kürtçeyi yeniden bilinmeyen bir dil yaptığınız için, bu milleti yarı yolda bırakıp Kürt meselesini yeniden dirilttiğiniz için çıkın bir özür dileyin.”