image

PeyamaKurd - Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Ermenistan Savunma Bakanı Suren Papikyan'la Azeri-Ermeni sınırında tırmanan gerilime ilişkin görüşmesinde durumu normale döndürmek için azami çaba sarf etmeye hazır olduklarına dikkat çekti.

İkili görüşmeye dair Ermenistan Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre Bakan Şoygu, dün göreve atanan 35 yaşındaki Papikyan'la telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Şoygu ve Papikyan görüşmede, Ermenistan ve Azerbaycan ordularının birbirlerine karşı düzenledikleri saldırılar nedeniyle sınırın doğu kesiminde bir yıl aradan sonra zirveye çıkan gerilimi değerlendirdi.

Son çatışmalarla ilgili konuşan Papikyan, Azerbaycan ordusunun Ermenistan'ın egemen topraklarına yönelik eylemlerinin Rusya, Azerbaycan ve Ermenistan liderlerinin 9 Kasım 2020 tarihinde imzaladığı üçlü anlaşmanın ciddi bir ihlali olduğunu ve müzakere sürecine yönelik tehdit oluşturduğunu dile getirdi.

Öte yandan Rus Bakan Şoygu ise görüşmede, sınırdaki askeri faaliyetlerin sonlandırılması, esirlerin iade edilmesi ve durumun normale döndürülmesi için azami çaba sarf etmeye hazır olduklarını belirtti.