image

PeyamaKurd - İran’ın Azerbaycan sınırında askeri tatbikatı devam ederken, Bakü’den bölgedeki gerginliği artıracak yeni bir açıklama geldi.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Türk, Azeri ve Gürcü ordularının Gürcistan'ın başkenti Tiflis'te Eternity-2021 (Sonsuzluk-2021) tatbikatına başladığını duyurdu.

Bakanlığın açıklamasında "Tiflis'te Azerbaycan, Türkiye ve Gürcistan askerlerinin katılımıyla bilgisayar destekli Sonsuzluk-2021 tatbikatına başlandı" ifadelerine yer verildi.

Türkiye Savunma Bakanlığı'nın açıklamasına göre 9 Ekim'de sona erecek Sonsuzluk-2021 tatbikatının amacı, katılımcı ülkeler arasında eğitim, iş birliği ve birlikte çalışılabilirliği geliştirmek.

Söz konusu tatbikatın İran'la Azerbaycan arasında gerginliğin hat safhaya yükseldiği bir dönemde meydana gelmesi dikkat çekti.

İran sınırda "Hayber Fatihleri" adlı tatbikatı başlatmıştı!

Son günlerde İran ile Azerbaycan arasında üst perdeden yapılan açıklamalar ve sınır bölgesinde meydana gelen gelişmelerden dolayı gerginlik en üst seviyeye ulaşmış durumda.

İran ordusu geçen gün, "Hayber Fatihleri" isminin verildiği askeri tatbikatın ülkenin kuzeybatı bölgesinde Azerbaycan sınırında başladığını duyurdu.

İran basınında yer alan habere göre, Kara Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Kiyumers Haydari, tatbikatın bölgede askeri birliklerin savaşa hazırlığını güçlendirmek amacıyla gerçekleştirileceğini belirtti.

Ayrıca geçtiğimiz günlerde, İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatipzade, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in İran sınırında yapılacak tatbikatla ilgili ifadelerine tepki göstermiş, “İran, kendi sınırlarının yakınında Siyonist rejimin varlığına müsamaha göstermeyecek ve bu bağlamda kendi ulusal güvenliği için gerekli her türlü tedbiri alacak” ifadesini kullanmıştı.