image

PeyamaKurd - Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Fransa'nın, Azerbaycan ile Ermenistan arasında yürütülen barış sürecine katılmaması gerektiğini söyledi.

İlham Aliyev, "Orta Koridor Boyunca: Jeopolitik, Güvenlik ve Ekonomi" başlıklı uluslararası konferansta konuşma yaptı.

İlaham Aliyev, "Prag toplantısının üzerinden bir hafta geçmeden Fransa Cumhurbaşkanı Macron verdiği bir röportajda Azerbaycan'ı eleştirdi ve bizi yapmadığımız bir şeyle suçladı. Bunu, Fransız Senatosu'nun kabul edilemez ve saldırgan olduğu bilinen kararı izlemiştir. Ardından Fransız Ulusal Meclisi'nin Azerbaycan karşıtı bir kararı daha oldu ve ardından Fransa'nın Frankofon Zirvesi aracılığıyla bize saldırma girişimi oldu. Frankofoni bir insani yardım kuruluşu olduğu için bu kabul edilemez" ifadelerine yer verdi.

Aliyev, Azerbaycan'ın elinde Fransa'nın Ermenistanla birlikte hazırladığı hakaretlerle, imalarla dolu bir suçlama metninin olduğunu dile getirdi.

Aliyev, "Tüm bunlar göz önüne alındığında, Fransa'nın barış sürecinde yer alamayacağı açıktır. Bu bizim değil, onların suçu; çünkü ne ABD ne de Rusya resmi düzeyde hiçbir zaman taraf tutmadı. Bu, 7 Aralık'ta toplantı yapılmayacağı anlamına gelmektedir. Diğer alternatiflere de bakacağız. Kimin ve hangi platformda arabuluculuk yapacağını göreceğiz" dedi.