image

PeyamaKurd - Dağlık Karabağ'da Ermenistan ordusu ile yaşanan çatışmalara ilişkin açıklamada bulunan Azerbaycan, bu savaşta 2 bin 783 askerin hayatını kaybettiğini duyurdu.

Resmi rakamlara göre 100'den fazla askerin kayıp olduğunu açıklayan Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Dağlık Karabağ’da Ermenistan ordusu ile yaşanan 44 günlük savaşta hayatını kaybeden askerlerin sayısını ile ilgili açıklama yayımladı.

Resmi internet sitesi üzerinden açıklamayı yayımlayan Azerbaycan Savunma Bakanlığı, 27 Eylül 2020'de başlayan çatışmalarda “Ermenistan silahlı kuvvetlerine ezici darbeler indirildiğini” belirtti.

"2 bin 783 can kaybı, 1245 yaralı..."

Bakanlığın konuyla ilgili yayımladığı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

 “Cesur ve korkusuz askerlerimiz ve subaylarımız, stratejik yüksekliklerin çoğuna, Ermeni silahlı kuvvetlerinin elindeki elverişli savaş pozisyonlarına, çok sayıda topçuya, roket güdümlü el bombalarına ve havanlara, zorlu coğrafi koşullara ve iklime rağmen savaşarak Ermenistan'ı yenmeyi başardılar."

Bakanlık açıklamasında, Azerbaycan Silahlı Kuvvetlerinin bu savaşta 2 bin 783 askerini kaybettiği bilgisine yer vererek, “Bunların arasındaki 103 askerin DNA analiziyle belirlenmesi için çalışmalar devam ediyor. 100'den fazla asker kayıp. Onları bulmak ve ailelerini bilgilendirmek için gerekli önlemler alınıyor. Şu anda 1245 asker sağlık kurumlarında tedavi ediliyor” sözlerini paylaştı.