image

PeyamaKurd - Karabağ’a izinsiz olarak gelen Fransa Cumhurbaşkanı adayı Valerie Pecresse nedeniyle Azerbaycan yönetimi tarafından Fransa’ya nota verildi.

Yaşanan krizle ilgili açıklamada bulunan Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı, Fransa'da Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Cumhuriyetçiler Partisi’nin adayı Valerie Pecresse’nin Azerbaycan’dan izinsiz şekilde Karabağ’a gelmesi nedeniyle adı Azerbaycan'da istenmeyen kişiler listesine eklendiği ve Azerbaycan’a girişinin yasaklandığını bildirdi.

Pecresse’in 22 Aralık'ta Azerbaycan'ın Karabağ bölgesindeki Hankenti kentine yasadışı bir ziyarette bulunduğu vurgulanan açıklamada, söz konusu ziyaretle ilgili olarak Fransa'ya nota verildiği kaydedildi.

Ayrıca Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı yayımladığı açıklamanın devamında şu ifadelere yer verdi:

“Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı, Fransız Büyükelçiliğine yapılan yasadışı ziyareti şiddetle kınadığını ve Azerbaycan’ın ilgili yasalarının gereklerini ciddi şekilde ihlal eden bu Fransız vatandaşlarının ulusal mevzuatımıza göre sorumlu olduğunu iletti.

Bir grup Fransız siyasetçinin bu adımı Azerbaycan-Fransa ikili ilişkilerine, Fransa'nın bölgedeki itibarına ve ihtilafın sona ermesinden sonra Azerbaycan-Ermenistan ilişkilerinin normalleşmesinde sürecine ciddi zarar verdiğini tarafımızca belirtildi."