image

PeyamaKurd - Erivan-Bakü arasındaki gerilim sürerken Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov, Azerbaycan'ın Ermenistan'a ilişkilerin normalleşmesine ilişkin 5 maddeden oluşan belge gönderdiğini ve yanıt beklediğini belirterek, "Ermenistan samimi şekilde münasebetlerin normalleşmesini istiyorsa, bu onlar için çok güzel bir fırsattır" dedi.

Ceyhun Bayramov açıklamasında, Ermenistan-Azerbaycan arasında uzun yıllardır ilişkilerin olmamasının asıl nedeninin "işgal faktörü" olduğunu belirterek, "Herkes biliyor ki 30 yılı aşkın süredir, 90'lı yılların başlarından bu yana Ermenistan, Azerbaycan topraklarını güç kullanarak işgal etmiştir ve Azerbaycan vatandaşları yerlerinden edilmiştir" ifadesini kullandı.

Açıklamasında Azerbaycan'ın lehine alınan dört BM Güvenlik Konseyi kararına rağmen işgale ilişkin bir sonuç alınamadığını işaret ederek Ceyhun Bayramov, "Bu da ilişkilerimizin kurulmasına esas engel teşkil etmiştir" sözlerine yer verdi.

"Müzakere için 5 madde listelendi"

Bakan Bayramov, Azerbaycan'ın Ermenistan'a yaptığı teklife ilişkin ise "Beş ana madde var. Görüşlerimiz beş maddede listelendi" açıklamasında bulundu.

Ayrıca açıklamasının sonunda Ermenistan'a bir yıl kadar önce yaptıkları teklifin yanıtsız kaldığını hatırlatan Bayramov, "Şimdi Ermenistan tarafının ne kadar samimi olduğunu şimdi bu ikinci teklife vereceği cevaba bakarak yakın zamanda göreceğiz" dedi.