image

PeyamaKurd - Avusturya ve Almanya, Rus gazına karşı harekete geçti. Rusya-Ukrayna savaşı sonrasında Avrupa’da yaşanan enerji sorunu nedeniyle Avusturya ve Almanya, olası bir doğal gaz krizini aşmak için iş birliği yapma hususunda ortak bir bildiriye imza attı.

Almanya Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi Bakanı Robert Habeck, başkent Viyana’ya resmi temaslarda bulunmak üzere yaptığı ziyarette Avusturya Çevre ve Enerji Bakanı Leonore Gewessler ile olası bir doğal gaz darboğazına karşı iki ülke arasında gaz akışını güvence altına almak için ortak bildiriyi imzaladı.

Alman Bakan Habeck, ziyareti kapsamında Cumhurbaşkanı Alexander Van der Bellen ve Avrupa Birliği (AB) Bakanı Karoline Edtstadler ile de bir görüşme gerçekleştirdi.

"Enerjiyi tasarruflu kullanmalıyız"

Görüşmede Habeck, her türlü senaryoya karşı hazırlıklı olunması gerektiğini belirterek, "Enerjiyi tasarruflu kullanmalıyız, bunun için de bilinçli kullanmayı yeniden öğrenmek gerekiyor" ifadesini kullandı.

Avusturya Cumhurbaşkanı Van der Bellen ise sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda halihazırda yaşanan sorunların aşılmasında iş birliğinin önemine işaret ederek "Doğal gaz tedarikini güvence altına alabilmek için Avrupa’nın dayanışma içinde olması çok belirleyici. Bu nedenle Avusturya ve Almanya olası bir doğal gaz acil durumunda iş birliği yapma hususunda anlaştı" dedi.