image

PeyamaKurd - Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, ORF radyosunda yaptığı açıklamada “Erdoğan hükümeti yıllardır Avrupa’daki Türk kökenli topluluklardan yararlanmaya çalışıyor” dedi.

Sebastian Kurz, “Avusturya’da Türk seçim kampanyasının varlığı istenmiyor ve bundan dolayı izin vermeyeceğiz” ifadesini kullandı. 

Avusturya hükümeti yabancı ülkelerin seçim kampanyaları konusunda daha kısıtlayıcı bir tutuma sahip. Avusturya, 16 Nisan 2017’deki anayasa değişikliği referandumunda AKP ve Erdoğan’a mitingler konusunda taviz vermemişti.  Gerek Avusturyalı yetkililer olsun gerekse de diğer Avrupa devletlerinin yöneticileri olsun, Erdoğan’ın miting bahanesiyle kendi ülkelerinde Türkler ve Kürtleri karşı karşıya getirdiğini, her iki halk arasındaki ilişkileri zehirlediğini belirtiyorlar. 

Avusturya’nın böylesi bir karar almasında, AKP yönetimindeki Türk devletinin, 2017’deki referandumundaki şaibeli sonuçlarıda etkili. 

Avusturya’da geçen referandumda oy kullanan yüzlerce çifte vatandaşın vatandaşlığı geri alındı. Avusturya devleti verilerinde kayıtlı olan ve Avusturya’da oturum izni olan Türk devleti vatandaş sayısı ile referandumda oy kullananların birbirini tutmamasıyla çifte vatandaşlık şüphelerini güçlendirmişti. YSK’ye göre Avusturya’da oy kullanma hakkına sahip seçmen sayısı 108 bin 561’di. Ancak Avusturya makamları ülkede 116 bininin Türk vatandaşının yaşadığını, bunlardan 93 bininin 18 yaşın üzerinde olduğunu bildirmişti. Fazla olan 15 bin kişinin illegal şekilde Türk vatandaşlığına geçtiği tahmin edilince, gözler Avusturya hükümetine çevrilmişti.

Hükümet yetkilileri, çifte vatandaşlığın yasak olduğu Avusturya’da söz konusu kişilerin Avusturya vatandaşlığının iptal edileceğini ve 5 bin Euro da para cezasına çarpıtılacağını açıklamıştı. Sadece Nisan başına kadar bu durumda olan bin 124 kişi tespit edildi.