image

PeyamaKurd - Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, Türkiye'nin göçmenlerin Avrupa Birliği'ne geçişini serbest bırakmasını "Hem Yunanistan hem de AB'ye bir saldırı" olarak değerlendirerek, "Bu konuda Erdoğan kazanırsa, kendi içinde sınırları olmayan Avrupa tarih olur" ifadesini kullandı. 

Avusturya hükümeti, Suriye'nin İdlib vilayetindeki asker kayıplarının ardından göçmenlerin Türkiye'den Avrupa Birliği'ne geçmelerinin serbest olduğunu ilan eden Ankara'ya tepki gösterdi. 

“Ankara’nın hamlesi AB’ye bir saldırıdır” 

Ankara'nın bu hamlesini 'AB'ye saldırı' olarak değerlendiren Kurz, hem Yunanistan hem AB'ye bir saldırı olduğu kadar AB açısından bir sınavdır da" dedi. 

Sebastian Kurz, AB'ye, AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın baskılarına boyun eğmeleri halinde sınırda yığılan 13 bin göçmenin 'sadece başlangıç' olacağı ikazında bulundu. 

Öte yandan açıklamasında, "Türkiye'nin baskısına boyun eğersek ve Erdoğan on bin insanın AB'ye akın edip etmeyeceği kararını vererek zafer kazanırsa, işte o zaman yüz binlerce insan (Avrupa'ya) gelir" uyarısında bulunan Kurz, "Bu konuda Erdoğan kazanırsa, kendi içinde sınırları olmayan Avrupa tarih olur" sözlerine yer verdi.