image

PeyamaKurd - Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, Taliban’ın ilerleyişi karşısında yeni bir göç dalgası endişesine kapılan Avrupa Birliği’ne (AB) kritik bir mesaj gönderdi.

Kurz verdiği bir mülakatta, Afgan mülteciler açısından Almanya, Avusturya ya da İsveç’tense Türkiye’nin sığınmak için daha doğru yer olduğunu söyledi.

ABD askerlerinin çekilmesiyle Afganistan'dan başlaması beklenen yeni göç dalgasıyla ilgili AB’ye uyarılarda bulunan Kurz, “Eğer insanlar kaçmak zorundalarsa, herkesin Avusturya, Almanya ya da İsveç'e gelmesindense, Türkiye gibi komşu ülkeleri ya da Afganistan'ın güvenli bölgelerini kesinlikle daha doğru yer olarak görüyorum” dedi.

Sığınmacıları geldikleri ülkelere geri gönderme imkanı bulunmuyorsa AB üyesi olmayan ülkelere iade etme imkanının yaratılması gerektiğini dile getiren Başbakan, Afganistan'daki sorunların Almanya ve Avusturya'nın 2015'te olduğu gibi kitlesel olarak mülteci kabul etmesiyle çözülemeyeceğini belirtti.

“Bu hasta ideolojiyi Avrupa'ya ithal etmek istemiyorum”

Öte yandan Avusturya Başbakanı, göz yoluyla Avrupa'da İslamcılığın artmasından da endişe duyduğunu söyleyen Kurz “Bu hasta ideolojiyi Avrupa'ya ithal etmek istemiyorum” dedi.

Kurz konuşamsında şu ifadeleri kullandı:

“Ama bu göç akımları nedeniyle geçen yıllarda Avrupa'ya çok fazla antisemitizm (Yahudi düşmanlığı) ithal ettik. Gelen insanlar arasında açıkça homofobik olan ve kadınların haklarını kayıtsız şartsız yukarıda tutmayanların sayısı çok.”