image

PeyamaKurd - Avustralya Parlamentosu’nda Tasmanya eyaletine vekillik eden Andrew Wilkie, parlamentoya sunduğu önergede Kürdistan’ın bağımsızlığını destekleme çağrısı yaptı.

Andrew Wilkie sunduğu önergede, Kürdistan halkının ekonomik ve toplumsal kalkınması için bağımsız bir Kürdistan’ın kurulmasına destek verilmesi gerektiğini söyledi.

Wilkie resmi Twitter hesabından parlamentoda yaptığı konuşmasını paylaşarak, “Hükümeti Kürt halkının kendi kaderini tayin hakkını desteklemeye, Kürtler adına Federal Parlamento'ya önerge sunmaktan gurur duyuyoruz” ifadesini kullandı.

Konuşmasında bağımsız bir Kürdistan’ın kurulması için destek vermesini istiyorum diyen Wilkie şu ifadelere yer verdi:

““Bu önergede Avustralya hükümetinden, Kürdistan halkının kendi kaderini tayin etmesi ve bağımsız bir Kürdistan’ın kurulması için destek vermesini istiyorum. Kürdistan’ın bağımsızlığını elde etmesi, Kürdistan halkının ekonomik ve toplumsal geleceği ile Kürt ulusal kimliğinin korunmasına büyük etki edecektir. Yüzyılı aşkın bir süredir bağımsızlık çabalarına soykırımla yanıt veriliyor ve bağımsızlık girişimleri ortadan kaldırılıyor.”

Birinci Dünya Savaşı sonrası uluslararası güçlerin Kürtlere söz verdiğini hatırlatan Wilkie, “Birinci Dünya Savaşı sonrası büyük güçler söz vermişti ki bu da uluslararası hukukla bağdaşıyor. Çünkü uluslararası sistemin temel prensiplerinden biri de kimsenin müdahalesi olmadan kendi kendini yönetme ve kendi kaderini tayin etmedir” açıklamasında bulundu.