image

PeyamaKurd-Avrupa Komisyonu’nun Türkiye’ye OHAL kaldırılsın çağrısından sonra, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) de Ankara’ya “OHAL uygulamasına son ver” çağrısında bulundu.

Son yıllarda olağanüstü hal uygulamasını seçen ve bundan dolayı Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne karşı yükümlülüklerine kısıtlama getiren Avrupa Konseyine baglı Ukrayna, Fransa ve Türkiye hakkında hazırlanan karar tasarısı Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi tarafından oy çoğunluğuyla kabul edildi.

Strasbourg’da kabul edilen karara göre, Türkiye’deki darbe girişimi kınanmasıyla birlikte, daha sonra uygulanan OHAL orantısız olduğu gerekçesiyle bir an önce son verilmesi istendi.

Verilen Kararın Türkiye bölümünde, olağanüstü hal uygulamasının orantısızlığına gerekçe olarak, hükümet kurumlarına verilen fazla yetkiler, hukuk organlarının denetimine açık olmaması, ve bu durumun gerektirdiğinin ötesine geçmesi, OHAL kapsamında alınan önlemlerin gerçek ve tüzel kişiler üzerindeki daimi etkisi ve önlemlerden haksız yere zarar gören insanların başvurabileceği ve şikayet edebileceği mekanizmanın yaratılmasında gecikme olduğuna işaret edildi.

Kararda OHAL kapsamında alınan önlemler hakkında, OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu gibi somut sonuçlar elde edilebilmesi için Avrupa Konseyi ile diyaloğa devam edilmesine de vurgu yapılıyor. Bilindiği gibi OHAL Komisyonu Avrupa Konseyi ve AİHM’nin tavsiyesi üzerine kurulmuştu.

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi’nden son olarak, Türkiye’ye olağanüstü hal uygulamasına son verip, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi yükümlülüklerine getirdiği derogasyonu geri çekmesi çağrısında bulundu.