image

PeyamaKurd - Avrupa Konseyi, Rusya’nın "azınlık haklarını" Ukrayna'yı işgal etmek için bir bahane olarak kullandığını ileri sürerek, bu durumu esefle karşıladığını açıkladı.

Bir açıklama yayımlayan Avrupa Konseyinin Ulusal Azınlıkların Korunmasına Dair Çerçeve Sözleşmeye (FCNM) ilişkin Danışma Komitesi, Avrupa Konseyi FCNM Danışma Komitesinin Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısını şiddetle kınayarak “Rusya’nın azınlık hakları konusunu Ukrayna'yı işgal etmek için bir bahane olarak kullanmasını” esefle karşıladığını duyurdu.

Açıklamada, Danışma Komitesinin savaş yüzünden kaybedilen canlar ve yaşanan insani acılar karşısında dehşete düştüğü belirtilerek, bundan savaş bölgelerindeki ulusal azınlıkların, ülke içinde yerinden olmuş kişiler ve mültecilerin de etkilendiğini bildirdi.

Ayrıca açıklamaya göre, Ukrayna savaşını başlatması nedeniyle Avrupa Konseyinden çıkarılan Rusya'nın halihazırda hala FCNM'ye taraf ülke ve yükümlülüklerine tabi olduğu kaydedilerek, bu kapsamda Danışma Komitesinin bu gelişmelerin Rusya’daki azınlıklar üzerindeki etkilerini takip etmeyi sürdüreceği de vurgulandı.