image

PeyamaKurd - Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Başkanı yaptığı açıklamada, üye ülkeler arasında yapıcı diyalogdan ziyade Soğuk Savaş'ı andıran çatışma havasının hakim olduğu uyarısında bulundu.

Uluslararası diplomaside önemli sorunlar gördüğünü dile getiren AGİT'in dönem başkanlığını yürüten Arnavutluk Başbakanı  Edi  Rama, bu sorunların içinde bulunduğumuz yıl daha da görünür hale geldiği ve AGİT'e de yansıdığını ifade etti.

Edi Rama, AGİT'in yıllık Bakanlar Konseyi toplantısının açılışında konuşmasında, "AGİT'e üye 57 devlet arasında yapıcı diyalogdan ziyade Soğuk Savaş'ı andıran bir çatışma hakim" ifadesini kullandı.

Ukrayna, Belarus ve Dağlık Karabağ çatışmalarına dikkat çekildi

Arnavutluk Başbakan'ı konuşmasında üye devletlere seslenerek, ortak ilkelere saygı gösterilmediği ve yükümlülüklerin yerine getirilmediği gerektiğini belirtti.

Açıklamasında AGİT'in demokratik, barışçıl ve birleşik bir Avrupa vizyonu için yükümlülüğü bulunduğunu hatırlatan Rama, Ukrayna, Belarus ve Dağlık Karabağ'daki çatışmaları örnek vererek bu tablodan giderek uzaklaşıldığını vurguladı.

Üye ülkelere uyarıda bulunan Rama, ayrıca AGİT'in aynı zamanda doğu ile batı arasında bir diyalog forumu olduğuna dikkat çekti.