image

PeyamaKurd - Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Borrell, cezaevindeki Rus muhalif Aleksey Navalnıy’ın sağlık durumunun kötüleştiğini belirtti, Rus makamlarının, Navalnıy’ın güvendiği doktorlarca tedavisine izin vermesi konusunda çağrıda bulundu.

Konuyla ilgili basına AB adına açıklama yapan AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Navalnıy'ın sağlık durumundan endişe duyduklarını belirterek Rus yönetimine çağrı yaptı.

AB Temsilci Borrell basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Rus makamlarına Navalnıy'ın güvendiği sağlık profesyonellerine erişimine acilen izin vermesi çağrısında bulunuyoruz. Rum makamları, Navalnıy'ın cezaevindeki güvenliği ve sağlığından sorumludur."

Borrell, Navalnıy'ın serbest bırakılması için AB'nin çağrılarını yineleyerek, Rus muhalifin tutukluluğunun Rusya'nın muhalefete, sivil topluma ve özgür seslere daha az alan tanımasının bir örneğini teşkil ettiğini kaydetti.

Ayrıca AB Temsilci açıklamasında, konunun pazartesi günü yapılacak AB dışişleri bakanları toplantısında tekrar ele alınacağını vurguladı.