image

PeyamaKurd - ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, Amerikan askerinin de konuşlu olduğu Suriye’deki üsse geçen ay İran yanlısı milislerce düzenlenen SİHA ve havan saldırıları hakkında konuştu.

2021 Manama Diyalog Forumu’na katılmak üzere Bahreyn’in başkenti Manama’da bulunan Austin, düzenlenen SİHA ve havan saldırılarına niye yanıt verilmediğine dair soruya “ABD kendini savunma hakkını koruyor. İstediğimiz yer ve zamanda kendimizi ve çıkarlarımızı koruyacağız. Hiçbir ülke, hiçbir birey bu konuda hataya düşmesin” yanıtını verdi.

ABD’nin Suriye'deki ana üssü Tanf’a 20 Ekim’de SİHA’lar ile saldırı gerçekleştirilmişti. ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) saldırıyı ‘koordineli ve kasıtlı’ diye nitelemiş ve kınamıştı.

Austin ayrıca, Washington’un hedeflerinden birinin Ortadoğu’daki ‘emsalsiz’ ittifaklarını güçlendirmek olduğunu belirterek, bölgede on binlerce asker bulundurmanın da bir seçenek olduğunu kaydetti.

“İran ciddi şekilde angaje olmak istemiyorsa…”

Öte yandan ABD’nin, 2015 tarihli nükleer anlaşmayı yeniden hayata geçirmeye çalışıyor olsa da İran’a karşı koyma konusunda da kararlı olduğunu vurgulayan Austin, “Nükleer soruna diplomatik bir çözüm bulunmasına olan bağlılığımız sürüyor ancak İran ciddi şekilde angaje olmak istemiyorsa o zaman ABD’yi güvende tutmak için gereken tüm seçenekleri değerlendireceğiz” ifadelerini kullandı.

Amerikan Savunma Bakanı, Washington’un nükleer anlaşmanın yeniden canlandırılması amacıyla 29 Kasım’da Viyana’da başlayacak dolaylı müzakerelere iyi niyetle geleceğini söyledi.

Lloyd Austin, “Ancak son aylarda İran’ın attığı adımlar cesaret verici değil, özellikle de nükleer programlarının genişletilmesi bakımından” dedi.