image

PeyamaKurd - Türkiye, Rusya ve İran heyetlerinin Suriye krizine yönelik katıldığı Astana görüşmelerinin 17. turu sona ermesinin ardından açıklanan ortak bildirgede ‘Suriye’nin toprak bütünlüğü’ne dikkat çekildi.

Suriye krizini görüşen garantör ülkeler olan Türkiye, Rusya ve İran bir dahaki toplantının Tahran’da yapılmasına karar verdi.

Suriye konulu 17. Astana görüşmelerinin yapıldığı Kazakistan'ın başkenti Nur Sultan'da toplantı sonrası sonuç bildirisi açıklandı. Bildiride, Suriye Arap Cumhuriyeti'nin egemenliğine, bağımsızlığına, toprak bütünlüğüne bir kez daha saygı gösterilmesi gerektiği kaydedildi.

Terör örgütlerine karşı işbirliği vurgusu!

Ortak bildiride, “Suriye'nin birliğini baltalamayı ve komşu ülkelerin ulusal güvenliğini tehdit etmeyi amaçlayan ayrılıkçı faaliyetlere” karşı birlikte çalışma isteklerinin yinelendiği bildiride, Suriye'nin çeşitli bölgelerinde artan ve sivilleri hedef alan saldırılar şiddetle kınandı.

Yapılan açıklamada, IŞİD, El Nusra ve El Kaide ile bağlantılı diğer tüm grupları nihai olarak ortadan kaldırmak için iş birliğini devam ettirme kararı yinelendi.

Bildiride, İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'nde artan terör faaliyetlerinden ciddi endişe duyulduğu ifade edilerek şu sözlere yer verildi:

"İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'ndeki insani durumu iyileştirmek için daha fazla çaba gösterme konusunda mutabık kalındı. İdlib ile ilgili tüm anlaşmaları eksiksiz uygulayarak, sahada sükunetin sağlanması gerektiği vurgulandı."

Üç ülkenin ortak kararında Rojava detayı!

Üç ülkenin ortak bildirisinde, Rojava bölgesinde, “terörle mücadele bahanesiyle meşru olmayan yönetim girişimleri”nin reddedildiği ifade edildi.

Rojava bölgesi, komşu ülkelerin ulusal güvenliğini tehdit eden ayrılıkçı faaliyetlere karşı durulması kararının vurgulandığı bildiride, "Bu bağlamda, Rojava'daki ayrılıkçı grupların sivillere yönelik artan düşmanlıklarından ciddi endişe duyuldu." ifadesi kullanıldı.

Bildiride, Suriye'ye ait olması gereken petrol gelirlerinin “yasa dışı ele geçirilmesine” karşı çıkıldı ve İsrail'in, Suriye'de uluslararası hukuku, bölgedeki istikrar ve güvenliği tehlikeye atan askeri saldırıları kınanarak, bu saldırıların durdurulması istendi.