image

PeyamaKurd- Ortadoğu’da yeni bir gerilimi ateşleyen İran destekli Yemenli Husi isyancılar, Aramco saldırısı ardından saldırıyı kınamayan İran ve Türkiye’nin duruşunu övdü.

İran destekli Yemenli Husilerin sözcüsü, Yemen televizyonuna yaptığı açıklamada Türkiye’nin Cumartesi günü Husiler’in Suudi Aramco petrol tesislerine yönelik saldırıları ardından uluslararası kınama kampanyasına katılmayan Türkiye ve İran’ı övdü.

 “Takdir edilmeyi hak eden uluslararası pozisyonlar var… Özellikle İran’dan ve Türkiye’den bahsetmek istiyoruz” diyen Husi askeri sözcüsü, Türkiye ve İran’ın saldırılara yönelik uluslararası kınamalara katılmamasını takdirle karşıladıklarını söyledi.

Vladimir Putin ve Hassan Rouhani ile Ankara'da düzenlenen Suriye konulu toplantının ardından kameralar karşısına geçen Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suudi Arabistan’daki Aramco petrol tesislerine yönelik saldırıya ilişkin bir kınamada bulunmamış ve saldırıyı Yemen'deki savaşın doğal bir sonucu olduğunu söylemişti.

Suudi Aramco petrol tesisleri üzerindeki etkisi hakkında sorulan soruya Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Yemen'deki çatışmanın nasıl başladığına bakmalıyız. Bu ülke tamamen yıkıldı - buna kim neden oldu? ”sözleriyle cevap vermişti.