image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesi'ne bir dizi ziyarette bulunan Avrupa Parlamentosu Savunma Komisyonu Başkanı Nathalie Loiseau, Peşmerge güçlerinden övgüyle bahsetti. Loiseau açıklamasında, “Eğer Peşmerge olmasaydı, IŞİD’li teröristleri yenemezdik” ifadesini kullandı.

Kürdistan Bölgesi’nin Avrupa Birliği için çok önemli olduğunu dile getiren Avrupa Parlamentosu (AP) Savunma Komisyonu Başkanı Nathalie Loiseau, başkent Erbil'deki ziyaretlerinde basına terör örgütü IŞİD'le mücadeleye dair açıklamalarda bulundu.

AP'den gelen heyete başkanlık eden Loiseau, “Kürdistan Bölgesi’ne her şeyi gözlerimizle görüp, Avrupa Parlamntosu’nda Kürdistan Bölgesi çıkarları için çalışmak için geldim” diyerek, Bağdat’ta 2 gün geçirdiğini, Erbil’de ise Kürdistan Bölgesi Başkanı, Kürdistan Parlamentosu Başkanı, Peşmerge Bakanı ve Kürdistan Bölgesi Başkanı’nın bazı danışmanlarıyla bir araya geldiğini vurguladı.

"Peşmerge olmasaydı IŞİD’i yenemezdik"

Basın açıklamasında sivil toplum kuruluşları temsilcileriyle de bir araya geleceğini dile getiren Loiseau, Kürdistan Bölgesi’ne mesajlarının dostluk mesajı olduğunu kaydederek, “Hepimiz terörden çektik, Peşmerge olmasaydı IŞİD’i yenemezdik” sözlerine yer verdi.

Loiseau, Kürdistan Bölgesi’nin çok hassas bir bölgede olduğunu ve Kürdistan Bölgesi’nin Avrupa için önemli olduğunu bildirdi.