image

PeyamaKurd - Rus Wagner Gruba yaptırım uygulamasını öngören karar tasarısı Avrupa Parlamentosunda oy çokluğuyla kabul edildi.

Rus paralı askerleri olarak bilinen Wagner unsurlarıyla ilgili Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulu'nda oturum gerçekleştirildi.

Oylamanın yapıldığı Genel Kurul'da vekiller, söz konusu grubun Suriye, Libya, Ukrayna, Sudan, Mozambik, Libya, Orta Afrika Cumhuriyeti gibi ülkelerde işkence, tecavüz, öldürme ve zorla kaybettirme gibi pek çok suç işlediği, hukuken var olmayan bu şirketin hiçbir mensubunun yargılanamadığı ve Rusya'nın vekil gücü niteliğindeki bir suç örgütü olduğu yönündeki bulgularına yönelik sunumlar yaptı.

AP'de gerçekleştirilen oturum sonrası Wagner Gruba yaptırım uygulanmasını öngören karar tasarısı için yapılan oylamada 585 vekil "evet" oyu kullandı. Böylece karar tasarısı oy çokluğuyla kabul edilmiş oldu.

Ayrıca yapılan oylama sonucuna ilişkin yapılan yazılı açıklamada da "Milletvekilleri, Rus paramiliter örgütü Wagner Grubu ve ilgili özel askeri birimler tarafından çeşitli çatışma bölgelerinde işlenen iğrenç suçları en güçlü şekilde kınıyor" sözlerine yer verildi.