image

PeyamaKurd - Türkiye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın, Genelkurmay Başkanı Yaşar Güler ile Irak ve Kürdistan Bölgesi’ne yaptığı ziyaretler esnasında, Bağdat’a Şengal operasyonu için dikkat çekici bir teklif sunduğu iddia edildi.

Akar’ın bölgeye yaptığı ziyaret sonrasında PKK’nin olduğu yerlerde operasyon yapılacağı iddiaları gündemden düşmezken konuyla ilgili olarak AKP iktidarına yakın Türkiye gazetesi, Akar’ın Şengal operasyonu için Bağdat’a 4 öneride bulunduğunu köşesine taşıdı.

Buna göre ilk olarak Türkiye ile Irak'ın müşterek bir operasyon yapması, ikinci olarak Irak’ın operasyon yapması ve Türkiye’nin havadan desteklemesi, üçüncü olarak Erbil ile Bağdat’ın birlikte operasyon yapması, son olarak da Türkiye’nin tek başına operasyon yapması teklifinde bulunuldu.

Haberde ayrıca, bugüne kadar Irak hükümetinin operasyon yapmama nedeni olarak ABD gösterildi ve Şengal’in kesinlikle terörden temizlenmesi gerektiği vurgusu yapıldı.

Konuyla ilgili olarak haberde şu ifadelere yer verildi:

“Bu güne kadar Irak hükûmeti, ABD’nin de etkisi ile Türkiye’nin bölgede operasyon yapmasını istemedi. Operasyona sıcak bakmayan Bağdat, TSK’nın Sincar’a kalıcı olacağından çekiniyor. Ama Türkiye öyle ya da böyle Sincar’da bir operasyon yapılmasını istiyor.”