image

PeyamaKurd - Ankara Keçiören Belediyesi, Kürtçe müzikten dolayı iptal edildiği öne sürülen konser hakkında dikkat çekici bir açıklama yaptı.

“Türk Kürt kardeştir, ayrım yapan kalleştir” ifadesinin yer aldığı açıklamada, “Neşet Ertaş Sanat ve Gösteri Merkezimizde düzenlenecek organizasyona ilişkin basına yansıyan ‘Keçiören Belediyesi Kürtçe Konsere Izin Vermedi’ ifadesi tamamen yalan, yanlı, yersiz ve mesnetsiz olup gerçeği yansıtmamaktadır” denildi.

Belediye, etkinliğin iptal edilme nedeni ise şu ifadelerle açıkladı:

“Salonumuzu kiralayan organizasyon şirketi ile belediyemiz arasında bir sözleşme imzalanmıştır. İlgili sözleşmenin 7. maddesinin 5. bendinde yer alan, 'Sözleşme Sırasında Getirmesi Gereken Belgeler'in sözleşme imzalanırken getirilmesi ise esastır. Ancak firma bu belgeleri getirmemiştir. Belediyemiz buna rağmen iyi niyetli davranarak evrakların tamamlanması için süre vermiştir. Geçen 20 günlük zaman içinde bu belgeler belediyemize teslim edilmemiştir. Söz konusu sözleşmenin 6. maddesi olan 'Organizasyonun Tarihinden Önce Iptal Edilmesi' maddesi gereğince de sözleşme belediyemizce tek taraflı olarak feshedilmiş ve firmaya iletilmiştir. Ayrıca bu sözleşmede Mehmet Esen isimli sanatçının sahne alacağı belirtilmesine rağmen organizasyonun tanıtım bilet satışlarında "Mem Ararat" ismi kullanılmıştır.”

Kürt sanatçı Mem Ararat, sosyal medya üzerinden Kürtçe ve Türkçe yaptığı açıklamada, 4 Aralık 2021 tarihinde Ankara Keçiören Belediyesine bağlı Neşet Ertaş Kültür Merkezi Salonunda gerçekleştirmeyi planladıkları konserin iptal edildiğini duyurmuştu.

Günler öncesinden organîzasyondan sorumlu Ziz Müzik Organizasyon’un bütün resmi başvuruları yaptığını, salon ile sözleşme imzalandığını belirten Ararat, Belediyeden bir yetkilinin Ziz Müzik'i arayarak: “Konserde Kürtçe şarkı çalınacağını bilmiyorduk, Keçiören Belediyesi olarak buna izin vermeyeceğiz ve bu yüzden tek taraflı taraflı olarak sözleşmeyi fesh ediyoruz” dediğini ifade etmişti.