image

PeyamaKurd - İsveç Başbakanı Magdalena Andersson, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile düzenlediği ortak basın toplantısında PKK ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Andersson açıklamasında, "PKK hakkındaki görüşlerimizde çok netiz. Avrupa Birliği'nde terör örgütü olarak listeleniyor ve son yıllarda İsveç tarafından da böyle kabul ediliyor" ifadelerini kullanırken, Stoltenberg ise, “Hiçbir müttefikimiz, terör örgütü PKK'nin saldırıları da dahil olmak üzere Türkiye'den daha fazla saldırıya uğramadı” ifadesini kullandı.

"Erdoğan ile görüşme iyi ve yapıcı"

İsveç Başbakanı Andersson ve NATO Genel Sekreteri  Stoltenberg, Belçika’nın başkenti Brüksel'de ortak basın toplantısı düzenledi.

Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya üyelik sürecinde Türkiye'nin belirttiği endişelerle ilgili geçtiğimiz cumartesi günü Türkiye Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştüğünü belirten Andersson yaptığı konuşmada, görüşmeyi "iyi ve yapıcı" olduğunu vurguladı.

"Bu çabalarda aktif rol alacağız"

Başbakan Andersson, İsveç'in NATO'ya üyeliğiyle beraber terörle mücadelede aktif bir rol üstleneceğini savunarak şu sözlere yer verdi:

"Üye olarak İsveç, Türkiye dahil bir bütün olarak NATO'nun güvenliğine katkıda bulunacaktır. İsveç, terörizmi mümkün olan en güçlü şekilde kınıyor. Terörizmin tüm biçimlerine karşı mücadeleye net bir şekilde bağlıyız. NATO'nun terörle mücadele politikasına tamamen bağlı kalacağız ve bu çabalarda aktif rol alacağız."

İsveç'in PKK'yi bir terör örgütü olarak kabul ettiğini ifade eden Andersson, "PKK hakkındaki görüşlerimizde çok netiz. Avrupa Birliği'nde terör örgütü olarak listeleniyor ve son yıllarda İsveç tarafından da böyle kabul ediliyor" dedi.