image

PeyamaKurd- İdlib gündemde kalmaya devam ederken bütün dünya kamuoyu neredeyse bu bölgeye kenetlenmiş ve olacakları beklemeye koyulmuş vaziyette bekliyor. Washington Post bu haftaki bir analiz haberinde YPG, Menbiç ve Türkiye ilişkisini analiz etti ve “İdlib gündemde ama unutmayın orada (Rojava ve Menbiç) Kürt güçleri YPG ve DSG’de var” ifadelerini kullandı. Suriye’de tek problem İdlib değil. Unutulmaması gereken bir diğer gündem ise ‘Kürt savaşçılar ve Türkiye’nin Menbiç ile çevresindeki bölgelerin kontrol savaşı.” 

“Devriye konusunda mutabıklar”

Geçtiğimiz günlerde üst düzey bir Türk yetkilinin yaptığı açıklamada, Menbiç‘te ABD kuvvetleriyle beraber ortak devriye yapacağını” belirtti. 

Rusya ve Türkiye arasında yapılan İdlib anlaşması, ülkedeki son büyük muhalefet kalesi üzerindeki bir hükümet saldırısını da önledi.

Suriye hükümeti ve Türkiye destekli muhalif gruplar, askerden arındırılmış bölgeyi Ekim ayı ortasına kadar kurmayı talep eden Rus-Türk anlaşmasını memnuniyetle karşıladılar. Fakat El Kaide bağlantılı savaşçılar başta olmak üzere radikal islamcı gruplar, askerden arındırılmış bölgeden çekilmeyeceklerini söyleyerek anlaşmayı reddettiler.

Türkiye Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, TSK’nın ve istihbarat teşkilatlarının, terörist grupların bu bölgelerden nasıl uzaklaştırılacağını belirlemek için Rusya'daki meslektaşlarıyla koordine edileceğini belirtti. 

“Menbiç iki ülkeyi birbirine bağladı”

Menbiç devriyeleri, Türkiye ve ABD arasındaki gerilimlerin azalması için Haziran ayında bu iki tarafından varılan bir anlaşmanın sonucu. 

Türkiye, başta Washington ve Moskova olmak üzere Suriye'de ABD destekli Kürt güçlerini bölgeden uzaklaştırmak ve Suriye'nin İdlib'deki ılımlı muhalefetini korumak için Suriye'de kırılgan bir denge kurmaya çalışıyor.

Menbiç, iki NATO müttefiki arasındaki gergin ilişkilerde önemli bir bağlanma noktası oldu. Ankara, ABD destekli Kürt milisleri (YPG, DSG vb...) kendine tehdit olarak görüyor. Ayrıca sözcü Kalın, ABD'nin Kürt güçlerine desteğinin "ciddi bir endişe" olarak kalmaya devam ettiğini belirtti.

“ABD’nin YPG’ye yardımları...”

Devriye konusunda mutabık kaldıklarını belirten iki ülke şimdi devriyeyi beraber yapacaklarını belirtiyorlar. Fakat ABD, neredeyse her ay YPG güçlerine yardım ediyor ve Kürt güçlerini Menbiç’ten çıkarma niyetinde değil. Temmuz ayında, şehri yöneten Menbiç Askeri Konseyi, YPG birimlerinin çekilmelerini tamamladığını söylemişti. Türkiye Dışişleri Bakanlığı ise, iddia edilen geri çekilme raporlarını incelediklerini ve bunun tam olarak "gerçeği yansıtmadığını" söyledi.

Bir Kürt yetkilisi olan Ebrahim ise, YPG'nin kasabada bulunmadığını ifade ederek, Menbiç’te bulunan YPG danışmanlarının bile aylar önce çekildiğini söylemişti. Yetkili sadece Menbiç Askeri Konseyi'nin şu anda şehirde mevcut olan tek yetkili olduğunu ifade etmişti.

 

Çeviri | PeyamaKurd