image

PeyamaKurd- İngiltere'de yayınlanan The Times gazetesi Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) çoğu Irak'ta olmak üzere Türkiye-İran sınırı yakınlarında 11 yeni üs kurduğunu yazdığı makalesinde son gelişmelere değindi.

BBC Türkçe'nin çevirisine göre  Türkiye Başbakanı Binali Yıldırım'ın "Kuzey Irak'taki (Güney Kürdistan) varlığımızı iki katına çıkarttık. Amacımız teröristler sınıra sızmadan önce terörizmi etkisiz hale getirmek" ifadelerini aktaran gazete, TSK'nin Irak topraklarında doğru 25 kilometre girdiğini ve bazı yerlerde yeni kurulan üslere giden yollar yaptığını kaydetti.

Times'in İstanbul muhabiri Hanna Lucinda Smith'in haberinde, "TSK'nin neredeyse her gün yaptığı hava operasyonlarıyla bölgedeki PKK'lileri sürerek Duhok'un kuzeyindeki bölgede karakollar kurduğu da" kaydediliyor.

“Türkiye saldırırsa yeni kriz olur”

Gazeteye konuşan American Progress adlı düşünce kuruluşundan Max Hoffman ise "Erdoğan'ın bir seçim tehdidi gördüğünde, sıklıkla askeri yöntemlerle, ülke dışına tepki vermek gibi bir sicili var" diyor.

"Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Türkiye'nin geçen Mart ayındaki zaferinden yararlanmak için vakit kaybetmediğini" söyleyen Times, askeri kıyafetler giyen Erdoğan'ın müzik ve televizyon yıldızlarıyla birlikte Suriye sınırındaki birlikleri ziyaret ettiğini hatırlatıyor.

Gazeteye konuşan bir  YNK kaynağı "PKK'nın denetiminde 700 civarında köy var. Türkiye saldırırsa, yeni bir mülteci krizine neden olur" ifadelerini kullanıyor.

“YPG’ye destek verildi”

Haber şöyle devam ediyor, "PKK Türkiye'de, AB'de ve ABD'de bir terör örgütü olarak sayılıyor. Ancak alt kolları IŞİD'le savaşta ön saflardaydı ve Batılı güçlerin desteğini alıp, geniş topraklar ele geçirdiler.

"Bu durum da PKK saldırılarının ana hedefi olan Türkiye'yi öfkelendirdi. Temmuz 2015'te çöken ateşkes, Türkiye'nin doğusunda 3 binden fazla kişinin öldüğü şiddette yol açtı. Türkiye PKK bağlantılı YPG'ye karşı operasyona bu yıl başladı. Ülkede Efrin operasyonuna destek büyüktü. Erdoğan'ın rakipleri bile destek verdi".