image

PeyamaKurd- The Defense Post’ta yayınlanan makalesinde, Wladimir Van Wilgenburg, IŞİD’in nihai yenilgisinin ardından ABD güçlerinin Rojava'da kalıp kalmayacağı sorusuna yanıt aradı.

Wilgenburg, IŞİD'in yenilgiye uğratılması halinde bile ABD'nin Suriye'de kalmaya devam etmesi gerektiği görüşünü dillendirdi.

Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) İslam Devleti’nin kalıntılarına karşı Deyrizor’daki son operasyonu Toparlama Harekatı (Operation Roundup) adıyla yeniden başlattığını hatırlatan yazar, bundan sonraki süreçte IŞİD’e Karşı Uluslararası Koalisyon’un, ve çok sayıda think tank’in ABD’nin mevcudiyetini sürdürmesi gerektiğini savunduğunu yazdı.

“SDG’nin operasyonlara devam kararı verildi”

Deyrizor Askeri Konseyi 1 Mayıs’ta “Savaşçılarımız doğu Deyrizor’a kadar tüm bölgeleri ve Irak-Suriye sınırını IŞİD teröründen kurtardı” açıklaması yaptı. 

SDG operasyonlarını Türkiye’nin Afrin’e saldırmasının ardından dondurmuş, savaşçılarını Kürt bölgesini korumak için IŞİD cephesinden çekmişti. Ama 18 Mart’ta Afrin Türkiye’nin eline geçince ABD liderliğindeki Koalisyon’un desteğiyle IŞİD’e karşı SDG operasyonlara devam etme kararı verdi. 

Deyrizor Askeri Konseyi yöneticileri, komutanları Ahmad Abu Khawlah, Jazeera Fırtınası sözcüsü Leilwa Abdullah operasyonların yeniden başladığını açıklıyor.

“Trump, operasyonlara hız verilmesini istiyor”

Yeni Amerikan Güvenliği Merkezi Ortadoğu Güvenlik Programı’ndan (CNAS) Nicholas A. Heras Defense Post’a verdiği görüşte “Başkan Trump ABD ordusunun Deyrizor’daki operasyonları hızlandırılmasını istiyor ki Kasım’daki ABD seçimleri öncesinde IŞİD’e karşı tam zaferini ilan edebilsin. Jazeera Fırtınası Operasyonu’nu başlatarak ABD ordusu bugün Başkan Trump’ın bu hedefini gerçekleştirebilir” dedi. 

ABD’nin, SDG’ye, Türkiye’nin Menbiç’e müdahale etmesine izin vermeyeceğini veya operasyon sona erdikten sonra ABD’li askerlerin kalacağını garanti edip etmediği net değil.
Ankara uzun zamandır Kürt savaşçıların Fırat’ın doğusundan çekilmesini istiyor. ABD’nin bölgedeki mevcudiyetine rağmen Türkiye Menbiç’e ilerleme tehdidinde bulunuyor. 

Trump'ın Koalisyon özel temsilcisi Brett McGurk 10 Mayıs’ta Herzliye’daki bir konferansta “ABD IŞİD defedilene ve sözde halifelik tamamen ortadan kaldırılana kadar Suriye’de kalmaya devam edecek” dedi, “Bölgesel ortaklarımız ve müttefiklerimizden oluşan yerel güçleri sağlamak, bu kazanımları pekiştirmek, özgürleşmiş bölgeleri istikrara kavuşturmak ve IŞİD'in geri dönüşünü önlemek için çalışacağız”. 

“SDG ve Koalisyon yetkilileri aylar sürecek zorlu bir savaş bekliyor”

SDG Sözcüsü Kino Gabriel, The Defense Post’a “IŞİD direnişi Jazeera Fırtınası operasyonunun son aşamasında oldukça yüksekti ve bu şekilde savaşmaya devam edeceklerini düşünüyoruz” dedi. 

“IŞİD’in bölgede binlerce savaşçısı var ve hepsinin etrafı çevrilmiş durumda. Operasyon durakladığı sürede yeniden örgütlenmeyi başardılar dolayısıyla bu işin zorlu olacağını biliyoruz. IŞİD’i bölgede tamamen bitirmek zaman alacak” diye ekledi. 

SDG’nin IŞİD’e karşı süren savaşına rağmen Türkiye, ABD’den SDG’ye destek vermeyi bırakmasını ve savaşçılarını Menbiç’ten çekmesini istemeye devam ediyor.

ABD yetkilileri halkın desteği için geçtiğimiz hafta Menbiç’i yeniden ziyaret etti. Fransa Başkanı Emmanuel Macron, Trump’ı bölgede daha uzun kalmaya ve Menbiç’e destek birlik göndermeye ikna ettiğini iddia etti. 

Fransız ve Amerikan birlikleri malzemeleri yüklüyor. Fransız Silahlı Güçleri sözcüsü The Defense Post’a “Fransa, Fırat kıyısında IŞİD’e karşı operasyonları yavaşlatmaya yönelik endişeleri defalarca kez dile getirdi” dedi.

“ABD, güçlerini çekerse durum değişecek”

SDG yetkilileri, ABD’nin IŞİD yenildikten sonrada kalmasının önemli olduğunu söylüyor.  Gabriel, “Eğer ABD doğu Suriye’den güçlerini çekerse durum böyle olmayacak. Bu durum, rejimin, İran’ın ve Rusların bu alanlarda kontrolü ele geçirmesinin yolunu açacak ve operasyonlara katılan SDG ile Koalisyon üyelerinin IŞİD’i yenmek için yaptığı tüm fedakarlıklar boşuna olacak” dedi.

SDG’liler Koalisyon’un Irak-Suriye sınırındaki Koalisyon havasaldırısını izliyor. Yeni yayınlanan think tank raporları da ABD’nin Suriye’den bu kadar çabuk çekilmesinin iyi bir fikir olmadığını söylüyor.

Hudson Enstitüsü’nün bu ay yayınladığı raporda “Geri çekilme, rejimin, Rusya ve İran sayesinde varlığını sürdürdüğü Suriye’deki siyasi bir çözüm arayışında Amerikan’ın kozuna zarar verecek” dendi. 

Dahası Stratejik ve Uluslararası Çalışmalar Merkezi’nin (CSIS) raporu da “SDG’nin terk edilmesinin ABD'nin çıkarlarını gereksiz yere zayıflatacağı” konusunda hemfikir. 

Bu nedenle CSIS doğu, Suriye’deki SDG gibi grupları desteklemek ve eğitmek için “küçük bir askeri ve istihbarî iz”in bırakılması gerektiğini savunuyor.

“ABD’nin, Suriye’den çekilmesini söylemek zor”

Atlantic Council’den Aaron Stein’a göre ABD’nin Suriye’den çekileceğini söylemek zor. Stein, “Başkan Trump, ABD, IŞİD yenildikten sonra güçlerini çekeceği konusunda kararlı görünüyor” dedi, “Öngörülebilir bir gelecekte İslam Devleti bölgedeki ağlarını koruyacak… ABD kuvvetlerinin küçük bir birliğinin ISID liderlerini avlamak için güçlü bir itici güç olacağını düşünüyorum” diye ekledi.

Ama CNAS analisti Heras “IŞİD sonrasında istikrarın sağlanmasına yönelik süreç SDG üzerinden Amerikalılar tarafından yönetilecek” dedi.  Heras, “Bu nedenle, SDG'ye katılan Araplara çok fazla dikkat sarf edildi, çünkü hem SDG önderliği hem de ABD ordusu, Suriye Araplarına, yerel Arapların SDG'nin bir parçası olduğunu, yabancı bir varlık olmadığını vurgulamak istiyor” dedi. 

Uluslararası Koalisyon Sözcüsü Albay Thomas F. Veale de, The Defense Post’a “IŞİD’in hala elinde bulundurduğu az sayıdaki bölgedeki kalıntılarını temizlemek için daha çok savaşılacak” dedi, “Operasyonlar tamamlandığında da özgürleştirilen bölgeleri güvenceye alabileceğimizden emin olmamız, Irak ve Suriye'de IŞİD'in kalıcı yenilgisini sağlamak için gerekli istikrar çabalarında ortaklarımızı desteklemeye odaklanmamız gerekiyor”.