image

PeyamaKurd- Reuters ajansı, Rojava’daki Kürtlerle Esad yönetimi arasındaki temasların hız kazandığını açıkladı. Bu bağlamda da devlet memurlarının Rojava'ya dönüşü ve Tabka Barajı'nın onarılması üzerine görüşmeler başladı.

İsimler değiştirildi”

Demokratik Güçleri’nin (SDG) kontrol ettiği bölgelere devlet memurlarının dönüşü ve Rakka yakınındaki Tabka Barajı’nın onarımı gibi konularda müzakereler başladı; Kürtler, daha kapsayıcı algılanması için yerel polis gücü Asayiş’in adını değiştirdi.

Reuters haberin kaynağını, SDG’nin siyasi kanadı Suriye Demokratik Konseyi’nin Eş Başkanı İlham Ahmed’le yapılan bir söyleşiye dayandırıyor. Ahmed Reuters’a verdiği demecinde, “İletişim kanallarının açık olması gerektiğine kanaat getirdik. Anayasa ve siyasi süreç rejimsiz çözülmeyecek. Rejim bir yere gitmiyor” ifadelerini kullanıyor. 

Hükümetten yardım alınmazsa...” 

Ahmed, Tabka Barajı’nın onarılmasının kendileri için yüksek öncelikli olduğunu belirterek şöyle devam ediyor, “Hükümetten yardım alınmazsa dış destek aramaları gerekecek. Baraj konusundaki temasları sağlık ve eğitim alanında işbirliğine ilişkin görüşmeler izlenebilir.” 

Reuters, yerel asayiş’in adının ve bayrağının geçen hafta değiştirildiğini vurguladı. Üst düzey Kürt yetkili Aldar Halil ise bu adımı ‘SDG’nin, Rakka dahil IŞİD’den aldığı Arap kentlerini gözeterek’ attığını belirtti. Halil, “Bu şekilde polis herkesin polisi olacak” ifadelerini kullandı. Haberde, Kamışlo’daki Abdullah Öcalan posterlerinin de geçen ay kaldırıldığı da ifade edilen bilgiler arasında yer aldı.

Efrin’de aldatıldık, Türkiye’ye karşı savaş sinyali mi?” 

Ahmed, Türkiye ve Efrin’e ilişkin de açıklamalar yaparak, “Kürt savaşçıların İdlib’de düzenlenecek bir harekâta Suriye ordusunun yanında katılabileceğini ve Şam’la Türkiye’ye karşı daha kapsamlı bir işbirliği yapabileceklerin” dile getirdi.

ABD’den gelen çelişkili mesajlar hakkında “Ne istedikleri belli değil” yorumunu yapan Ahmed, “SDG’nin özellikle Türkiye’nin Efrin operasyonu sırasındaki ‘Amerikan sessizliği‘ nedeniyle daha temkinli hale geldi. Biz de Aldatılmış hissettik” ifadelerini kullandı.

Reuters ise habere şu yorumu yaptı:

“Öngörülemez müttefikleri ABD’ye temkinli yaklaşan ve Devlet Başkanı Beşar Esad’la müzakere etmeye her zamankinden hazır olan Suriye’nin Kürtleri, yedi yıllık iç savaşta elde ettikleri kazanımları korumak için Şam’la ilişki kurmaya çalışıyor. Önde gelen Kürt gruplar, Suriye’deki ihtilafın az sayıdaki kazananlarından biri; ülkenin kuzeyinin büyük bölümünde, SDG milislerinin kontrolünde özerk yönetimler kurdular. 

Esad’la ihtilaftan kaçındılar; zaman zaman, Esad güçlerinin Rusya ve İran’ın yardımıyla aşamalı olarak ezdiği isyancılar dahil, ortak düşmanlarla savaştılar.”