image

PeyamaKurd- Kan ve İnanç: PKK ve Kürt Hareketi adlı kitabın yazarı ABD’li gazeteci Aliza Marcus, bugün New York Times’da yayımlanan makalesinde ABD’yi Kürdistan’ın batısındaki (Rojava)  Kürtlere daha fazla destek vermeye çağırdı. Marcus makalesinde,  'Washington için Kürtleri cihatçılara karşı mücadelede etkili ama tek kullanımlık ortaklar olarak görmeye son vermenin tam zamanıdır' dedi.

Rojava’da bulunan Kürtlere sadece silah yardımı değil aynı zamanda siyasi tanıma, bürokrasinin inşasında destek, ortak toplantılar düzenleme ve altyapı yardımında bulunmaya çağıran Marcus, Kürdistan’ın batısındaki Kürtlerin,  ABD için “tek kullanımlık” müttefik olmadığını, “aşırılıkçılara” karşı gelecekteki operasyonlarda da bu ittifakın sürebileceğini yazdı.

“Siyasi ve ekonomik desteğin tam zamanı”

YPG’nin de içinde bulunduğu Suriye Demokratik Güçleri’nin(SDG) kontrol ettiği toprakların ülkenin dörtte-birini kapladığını hatırlatan Marcus, ABD’nin Kürtlere olan desteğini sadece askeri destekle sınırlamasını eleştirdi. Bölgenin ekonomisine, bürokrasinin oluşturulmasına ve altyapı çalışmalarına ABD ve Avrupa’nın destek vermesi gerektiğine değinen Marcus, Kürdistan’ın batısındaki Kürtlerin, ABD desteğinden emin olmadıkları için Şam hükümeti ve Rusya ile görüşmelerde bulunduklarını da hatırlattı. Her ne kadar YPG İdlib operasyonuna katılmayacağını açıklasa da sembolik bir Kürt birliğinin operasyonda yer almasının gündeme geldiğine dikkat çeken Marcus, Washington için Kürdistan’ın batısındaki Kürtlere siyasi ve ekonomik destek kararı vermenin tam zamanı olduğunu savundu.

“ABD, Kürtleri tek kullanımlık ortak olarak görmemeli”

Suriye’de “kaosun ve baskıcı diktatörlüğün” tek alternatifinin Kürt liderliğinde bir yönetimin tanınmasından geçtiğini ve bu yönetimle etkin bir politik angajmanın oluşacağını belirten Marcus, ABD’nin desteğini Kürtlerin kontrolündeki bölgelerde “daha açık bir sistem” için kaldıraç olarak kullanabileceğini ifade etti.

Marcus makalesini şu sözler ile noktaladı,  “ABD için Kürtleri cihatçılara karşı mücadelede etkili ama tek kullanımlık ortaklar olarak görmeye son vermenin tam zamanıdır. Suriye’deki Kürt deneyimi her ne kadar kusurlu olsa da uzun vadeli istikrara giden olası bir yoldur.

Yardım ve siyasi bir tanıma ile ABD, Suriye’nin bu parçasını kurtarabilir. Kürtlere, Şam’dan adil bir anlaşma talep etmeleri için ihtiyaçları olan desteği verebilir ve böylece aşırılıkçılara karşı gelecekteki operasyonlarında bir üssünü de korumuş olur.”