image

PeyamaKurd-  İngiliz gazetesi  Financial Times gazetesi, Türkiye’de yapılacak 24 Haziran seçimi öncesinde 19 kentte sandık taşıma kararını değerlendiren bir yazı kaleme aldı. Hükümetin Kürt oylarını etkilemeye çalışmakla suçlandığına dikkat çeken gazete, arabası olmayan çok sayıda köylünün oy vermek için uzun yolculuklar yapmak zorunda olduğuna vurgu yaptı.

Haberde, Diyarbakır’ın Dadaş Ağılı köyündeki seçmenlere sandık taşıma ve birleştirme kararına ilişkin görüşleri soruluyor. İsmini vermeden gazeteye konuşan bir kadın, “Kürt partisini desteklediğimiz için bu oldu” diyor, “Yaşlıların ve hastaların oy vermeye gidememesini umuyorlar” diye devam ediyor.

“Erdoğan’ın HDP videosu da haberde yer aldı”

Haberde, sandıkların taşındığı illerde HDP’nin yüksek oranda oy aldığı da hatırlatılıyor. HDP’nin yüzde 10’luk barajı aşarak TBMM’ye girmesi halinde, AKP’nin Meclis’teki çoğunluğu kaybedebileceği de vurgulanıyor. Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “HDP’nin baraj altında kalması, bizim daha iyi bir noktaya gelmemiz demektir” sözlerini kullandığı bir video kaydının ortaya çıktığı da haberde ifade ediliyor.

Ve şöyle devam ediyor  “HDP’li yetkililer onları yüzde 10’un üzerine taşıyacak desteğe sahip olduklarına inanıyorlar. Ancak oylarını azaltmak için hükümetin el altından işler çevireceğinden korkuyorlar. “HDP’nin Diyarbakır İl Eş Başkanı Mehmet Şerif Camcı, “Kayıtlı yüzde 10’luk oyumuzun olması için, yüzde 15 oranında oy almamız gerektiğine inanıyoruz” sözlerini dile getiriyor.

“Askeri kontrol noktalarına dikkat çekiliyor”

24 Haziran’da, köydeki 265 seçmen, köy korucuları tarafından gözetilen başka bir köyde oy kullanabilmek için 20 dakikalık bir araba yolculuğu yapmak ve askeri kontrol noktalarından geçmek zorunda kalacak denen haberde,  ‘Dadaş Ağılıların 1990’lı yıllarda köy korucuları tarafından kaçırıldıklarını anlattıkları, bu nedenle sorunlar çoğunlukla yatışmış olsa da düşmanlığın devam ettiği de’ ifade edilenler arasında.

“Düşmanın düşmanı dostumdur”

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Diyarbakır milletvekili Mehdi Eker’in 59 milyon seçmen arasında sadece 144 bin seçmenin etkilendiğini söylediği de haberde belirtilmiş durumda. Eker ise HDP’yi seçmenlere baskı yapmakla suçlayarak, “Halkın bu sefer daha özgür bir şekilde oy kullanacağını” ifade ediyor. Dadaş Ağılı köyündeki seçmenler ise tehdit edildikleri iddiasını kabul etmiyor. Pek çoğu oy kullanmaya kararlı, ancak oy kullanma noktasına ulaşabilme konusunda endişeli. Çoğunun arabası da bulunmuyor.

Haberde, Kürtlerin geleneksel olarak CHP’yi düşmanca algıladıkları ancak seçimlerin 2. tura kalması halinde oylarını Muharrem İnce’ye verebileceklerine dikkat çekiliyor. Faruk Yılmaz “Muharrem İnce’ye güvenmiyorum” diye belirtiyor.  “Ama düşmanımın düşmanı dostumdur.”