image

PeyamaKurd- Fransız haber ajansı AFP tarafından yayımlanan analiz haberde, Türkiye'nın Efrin'de kök salmasıyla ilgili dikkat çekici yönlere değinildi.

“Kardeşlik sınır tanımaz sözü…”

“Kardeşlik sınır tanımaz" bu cümle fiilen Türkiye himayesinde olan kuzeydoğu Suriye kenti Azaz’ın duvarlarında Arapça ve Türkçe olarak yazılmış.

Suriyeli çocuklara verilen Türkçe eğitimden, Türk Telekom’un Suriye topraklarında diktiği ilk baz istasyonlarına kadar… Her şey gösteriyor ki Ankara’nın Suriye’de isyancıların kontrolünde yer alan topraklarda rolü genişliyor.

Azaz kenti yönetimini üstlenen Azaz Yerel Konsey Başkanı 64 yaşındaki Muhammed Hamdan Keno “Eğitim, hizmetler, vs. aldığımız tüm destek Türkiye’den. Buradaki her şey Türk kardeşlerimizden geliyor” diyor. Şehrin birçok yeri Türk bayrakları ile donatılmış durumda.

“Anlaşılan o ki Türk devleti kök salmaya başlamış”

Türkiye 2011 yılında rejim karşıtı protestolar başladığından beri, rejim karşıtlarına insani, siyasi ve askeri yardımda bulunmaya başladı ve şimdiye kadar da onlar için istikrarlı bir müttefik olmaya devam ediyor.

Fakat Türkiye’nin rolü 2016 yılında, Türk askerleri ve Suriyeli müttefikleri ile beraber terör örgütü IŞİD ve onlara karşı savaşan Kürt savaşçılara karşı operasyon başlatmasıyla açığa çıktı. Türk ordusu Cerablus, El-Ray ve çevre bölgelerinden radikal Sünnileri temizledi ve Kürt kontrolündeki komşu kent Efrin’i işgal etti.

Anlaşılan o ki; Türk devlet kurumları ve özel şirketleri şimdiden nispeten istikrara kavuşmuş gibi görünen bölgede kök salmaya başlayarak günlük yaşama entegre olmuşlar bile.

Cerablus’taki hastanenin duvarlarını Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın portreleri süslüyor ve şehirdeki elektrik hattı Ankara tarafından sağlanıyor.

“Her şey Türkiye tarafından karşılanıyor”

Keno ajansa yaptığı açıklamada, “Benzer bir durum Azaz’da ilk aşamalarında. Özel bir şirket Azaz’a elektrik sağlayacak ve Türk devleti kefil. Şehrin ana pazar meydanı ve çeşitli semtleri zaten geçtiğimiz hafta AK-Enerji ile yapılan 3 milyon dolarlık anlaşma sonrası elektrik ağına bağlandı bile” ifadelerini kullanıyor.  AK-Enerji eskiden Suriye devletine ait bir binada ofis açmış.

Keno, Türkler: “Okulları yenilediler, bize masalar, kitaplar, okul çantaları, bilgisayarlar ve yazıcılar verdiler. Eskiden eğitim programımızda iki yabancı dil bulunurdu: İngilizce ve Fransızca. Ülkemiz ile Türkiye’nin yeniden yakınlaşmasından sonra tüm öğretmenlerimiz ve müdürlerimiz Fransızca yerine Türkçe eğitimine karar verdi” diye devam ediyor.

“Her şey Türkiye’den geliyor…”

Türk Telekom’un 24 yaşındaki Suriye temsilcisi Ahmet Hadbeh’e göre “Talep dikkat çekici. El-Bab, Azaz ve Cerablus’ta istasyonlar diktik, sinyalimiz çok kuvvetli ve Suriye’de kapsama alanımız çok geniş” diye belirtiyor.

Azaz merkez pazarındaki Türk Telekom dükkanı tatlılar, pirinç, giysiler ve hatta temizlik malzemeleri peşindeki kalabalıklarla dolup taşıyor. Kumaştan, ayakkabılara, endüstriyel malzemelere kadar her şeyi Türkiye’den geliyor.

Erdoğan Azaz’ın doğusunda ABD destekli SDG'nin kontrolündeki bölgelere yönelik sayılı tehditlerde bulundu. Türk ordusu pazar günü Kobane bölgesindeki YPG mevzilerine yönelik topçu atışı yaptı.