image

PeyamaKurd-Amerika’nın Bağdat Büyükelçiliğine yapılan saldırı sonrası ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, İsrail, Irak ve Katar liderleriyle görüşerek, İran'a karşı "yakın iş birliği" mesajı verdi.

Pompeo'nun İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi ve Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani ile yaptığı telefon görüşmelerine dair ABD Dışişlerinden yazılı bir açıklama yapıldı.

‘Netenyahu’ya teşekkür’

Açıklamada, Pompeo'nun, İran'ın bölgedeki zararlı faaliyetleriyle mücadele konusunda gösterdiği kararlılık ve Bağdat'taki ABD Büyükelçiliğine yapılan saldırıyı kınaması sebebiyle Netanyahu'ya teşekkür ettiğini belirtildi.

‘Irak özgür ve Bağımsız olmalı’

Öte yandan, Irak’ın istifa eden Başbakanı Abdulmehdi ile yapılan telefon görüşmesinde, Pompeo’nun  Irak hükümeti tarafından alınan yüksek güvenlik önlemleri için teşekkür ettiği ve Donald Trump yönetimi olarak Irak'ın özgür ve bağımsız olması konusundaki isteğini ilettiği kaydedildi.

Pompeo'nun, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani ile yaptığı görüşmede ise Katar'ın ABD'ye gösterdiği dayanışmadan dolayı teşekkür ettiği, Pompeo ve Al Sani'nin bir takım bölgesel gelişmeler konusunda fikir alışverişi yaptığı aktarıldı.

ABD'nin, Irak'ta İran destekli Haşdi Şabi'ye bağlı Hizbullah Tugayları üssüne saldırıyı protesto etmek isteyen yüzlerce kişi, Bağdat'taki ABD Büyükelçiliği önünde toplanmış ABD karşıtı sloganlar atarak Büyükelçilik binanın duvarını ateşe vermişlerdi.