image

PeyamaKurdBerlin Duvarı'nın yıkılışının 30'uncu yıldönümü etkinliklerinde konuşan Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Türkiye'nin NATO'da merkezi öneme sahip bir partner olduğunu ifade etti. 

Heiko Maas, Almanya'da bulunan ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile Leipzig'te düzenlenen ortak basın toplantısında açıklamalarda bulundu. 

Maas açıklamasında, 1989 yılında yıkılan Berlin Duvarı'nın ardından iki Almanya'nın birleştiğine dikkati çekerek, ''ABD olmadan iki Almanya'nın birleşmesi mümkün olamazdı'' diyerek teşekkür etti. 

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un ''NATO'nun beyin ölümü gerçekleşti'' söylemine katılmadığını ifade eden Maas, NATO'nun Avrupa'nın güvenliğini garanti altına aldığına değindi. 

Alman Bakan, Türkiye ile ilişkilere de değinerek, Türkiye'nin NATO üyesi olduğunu ve öyle de kalacağına işaret ederek ''Türkiye NATO'da merkezi öneme sahip bir partner" ifadesini kullandı. 

Öte yandan Pompeo ise NATO'nun, tarihteki en kritik ortaklıklardan biri olmaya devam ettiğini belirterek, "Tüm NATO üye ülkeleri NATO'nun yükünü paylaşmalı" sözlerine yer verdi.