image

PeyamaKurd - Almanya eyaletlerinden Bavyera’nın İçişleri Bakanı Joachim Herrman, Almanya’da bulunan ve potansiyel olarak suçlu olan Suriyelilerin sınır dışı edilmesini istedi.

Bakan Herrmann, Almanya'daki "suç eğilimli Esad muhaliflerinin" Türkiye'nin veya Rojava’da DSG’nin kontrolündeki bölgelere gönderilebileceğini belirterek, Almanya'daki Suriyeli sığınmacıların büyük çoğunluğunun sınır dışı sorunuyla karşı karşıya olmadığını vurguladı.

Berlin'deki İçişleri Bakanları Konferansı öncesinde Hristiyan Birlik liderliğindeki eyaletleri temsilen, 2012'den bu yana yürürlükte olan sınır dışı etme yasağının yıl sonuna kadar uzatılmaması için bir kez daha çağrıda bulunduktan sonra, Almanya'daki "potansiyel tehlikeli" Suriyelilerin, Suriye'de Türkiye'nin kontrolündeki bölgelere sınır dışı edilebileceğini söyledi.

“Teklife karşı tepki, Sosyal Demokratlı yetkiliden geldi”

Sosyal Demokrat Partili temsilci, konu ile ilgili açıkmalarda bulunan Aşağı Saksonya Eyalet İçişleri Bakanı Boris Pistorius ise Suriyeli sığınmacılara uygulanan sınır dışı yasağının iptali tartışmalarını, "gerçeklikten uzak" sözleriyle eleştirdi.

Almanya‘nın, Beşar Esad yönetimi ile diplomatik ilişkileri bulunmadığını kaydeden SPD'li bakan, sığınmacıların iç savaş olan bir ülkeye sınır dışı edilmesinin de şu anda teknik ve pratik olarak mümkün olmadığını vurguladı. Pistorius, sınır dışı işlemlerini düzenleyecek bir geri dönüş merkezi bulunmadığını da sözlerine ekledi.