image

PeyamaKurd- Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, Rusya’ya karşı sert bir ifade kullanarak, G7 ülkeleri olarak Rusya'nın, Ukrayna'ya açtığı savaş nedeniyle dünyanın açlığa sürüklenmesine izin vermeyeceklerini duyurdu.

Bakan Annalena Baerbock, ABD'li mevkidaşı Antony Blinken ile düzenlenen ortak basın toplantısında değerlendirmelerde bulundu.

Baerbock, G7 ülkeleri olarak, Rusya'nın, Ukrayna'ya açtığı savaş nedeniyle dünyanın açlığa sürüklenmesine izin vermeyeceklerini duyurdu. "G7 olarak mesajımız açık” diyen bakan, Rusya'nın açtığı savaşının dünyayı açlığa sürüklemesine izin vermeyeceğiz." ifadelerini kullandı.

“ABD ile ortak hareket ediyoruz”

Annalena Baerbock, ABD ile ortak hareket ettiklerini dile getirerek, "Rusya'nın kasıtlı olarak çıkardığı tahıl kriziyle tüm ülkeleri istikrarsızlaştırarak gıda fiyatlarının patlamasına izin vermesini uluslararası dostlarımızla birlikte izliyoruz." dedi.

Blinken, abluka politikasını eleştirdi

ABD Dışişleri Bakanı Blinken da Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik saldırganlığı ve Rusya'nın Ukrayna'dan ihraç edilecek buğday ve diğer gıda ürünlerini abluka altına almasını eleştirerek "Ortak değerleri savunmak için birleştik. İnsan hakları, demokrasi ve uluslararası hukuku savunmak için birleştik." dedi.

Dünya genelinde, hububat krizi yaşanıyor

Üç ayı aşkın bir süredir devam eden Rusya'nın Ukrayna'ya karşı açtığı savaş nedeniyle, buğday tedarikinde sıkıntılar yaşanıyor.  Gıda yüklü gemilerin Ukrayna limanlarından çıkamaması nedeniyle, dünya genelinde hububat krizi yaşanıyor. Liman çevresine döşenen mayınlar ve çatışmalar, sorunun çözümünü daha da zorlaştırıyor.