image

PeyamaKurd - Dünyadaki gelişmelere değinen Almanya Başbakanı Olaf Scholz ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron Rusya’nın Ukrayna’ya saldırgan bir tutum sergilemesi durumunda bunun bedelinin ağır olacağı yönünde uyarısı yaptı.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile Almanya Başbakanı Scholz, Berlin'de görüştü. İki lider, görüşme öncesinde ortak basın toplantısı gerçekleştirdi.

Başbakan Scholz, Ukrayna-Rusya sınırında zor bir durumla karşı karşıya olduklarına değinerek, sınırda çok sayıda askerin konuşlandığını ve "oradaki durumun korkulandan farklı bir şekilde gelişmesi için katkı sağlamak gerektiğini" kaydedildi.

"Saldırı olursa bedeli çok yüksek olur"

Rusya’dan gerginliği düşürmesi için net adımlar atmasını beklediklerinin altını çizen Alman Başbakanı, "Toprak bütünlüğünü ihlal eden askeri saldırganlığın sonuçları ve çok yüksek bedeli olacağını açık bir şekilde belirttik" sözlerine yer verdi.

Scholz açıklamasında ihtilafta tansiyonun düşürülmesi için de mücadele ettiklerini dile getirerek, Rusya ile ABD arasında doğrudan görüşmelerin yapılmasını desteklediklerini vurguladı.

Alman Başbakanı konuşmalarında, bu arada NATO ile Rusya arasında ve Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) kapsamında görüşmelerin yapıldığını, Normandiya Formatı'yla da Almanya ve Fransa’nın tansiyonun düşürülmesine katkı sağlayabileceklerini belirtti.

"Hep birlikte teyakkuzdayız"

Güncel gelişmeler ışığında uyanık kalmak gerektiğini söyleyen Fransa Cumhurbaşkanı Macron, “Hep birlikte teyakkuzdayız. Durumu ve gelişmeleri anlık olarak takip ediyoruz ve uygun cevaplar hazırlıyoruz" ifadesini kullandı.

Ayrıca Macron açıklamasında, müttefiklerle birlik ve yakın koordinasyon içinde hareket ettiklerini belirterek Rusya ile çeşitli düzeyde yapılan görüşmelere dikkat çekti.