image

PeyamaKurd - Almanya hükümeti, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 5 Aralık 2021'de Siirt'te Alevilerle ilgili ortaya attığı iddiaları yalanladı.

Erdoğan’ın konuşmasında "Almanya Alevilere 2019 yılında 30 milyon euro destek verdi" şeklindeki iddiasına bir soru önergesi aracılığıyla yanıt veren Almanya İçişleri Bakanlığı, “Federal Hükümet, Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu'nun 2019'da Federal Hükümet'ten 30 milyon euro hibe aldığını teyit etmiyor” dedi.

Soru önergesini Almanya İçişleri Bakanlığı’na ileten Sol Partili Federal Milletvekili Gökay Akbulut, gelen yanıtı sosyal medya hesabı üzerinden yayımladı.

Akbulut mesajında, "AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avrupa Alevi örgütlenmesini hedef alarak, Almanya hükümetinden 30 milyon euro destek aldıklarını iddia etmişti. Bu yalanlara belgelerle yanıt verebilmek için soru önergesi hazırladık ve 30 milyon euro alınmadığını belgeledik" dedi.

Erdoğan Siirt’te yaptığı konuşmada, "Bu işi şu anda en büyük tahrik unsuru olan yurt dışı, yurt dışında da birinci derecede Almanya. Almanya'da da özellikle Alevilik'ten öte Ali'siz Alevilik ile adeta bir yeni din ihdası öne sürülüyor. Cumhuriyet Halk Partisi orada o işi yürüteni de (Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu Onursal Başkanı Turgut Öker'i kasten) hatta buradan aday yapmak da istedi. Bunların da zaten kimler olduğunu bilirsiniz. Ciddi de onlara para desteği veriyorlar. Bundan 2 yıl öncesi rakamla 30 milyon avro yıllık, bunlara bir parasal destekleri de olmuştu” ifadesini kullanmıştı.