image

PeyamaKurd - 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve genel seçimleri yapan Türkiye’ye Alman Bankalarından olumsuz değerlendirmeler geldi.

Seçimleri Türk Lirasına göre değerlendiren Almanya'nın ikinci büyük bankası Commerzbank, 24 Haziran sonrası için yaptığı değerlendirmede 'siyasi istikrarın Türk Lirası (TL) için ilaç olmadığını' ileri sürdü.

Öte yandan Dünya bankalarından 24 Haziran'daki seçimin kesin olmayan sonuçlarına göre mevcut Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın görevine tekrar seçilmesiyle ekonomiyle ilgili değerlendirmeler gelmeye başladı. Bunlardan en dikkat çekicisi ise Commerzbank'ın yaptığı değerlendirme oldu.

Uluslararası haber kaynaklarına göre, Commerzbank gelişen piyasalar kıdemli ekonomisti Tatha Ghose, TL cinsinden varlıkların seçim sonrası seyrine ilişkin beklentilerini dile getirdi.

Seçimi değerlendiren Ghose, “Türk varlık fiyatları, büyük ölçüde siyasi sürekliliğin ve görece istikrarlı hükümetin etkisiyle büyük bir ihtimalle pozitif bir başlangıç yapar” ifadesini kullandı.

Buna karşın siyasi istikrarın TL için ilaç olmadığını ifade eden Ghose, “Merkez Bankası ve para politikasına yönelik riskler arttı” diyerek vurgu yaptı.