image

PeyamaKurd - Almanya'nın Polonya'ya vereceği Patriotlarla ilgili tartışmalara yanıt Almanya Savunma Bakanı Chrstine Lambrecht'den geldi.

Bakan Lambrecht açıklamasında, Polonya’nın hava savunması için teklif ettikleri Patriot füze savunma sistemlerinin NATO bölgesinin hava savunmasının bir parçası olduğunu ifade etti.

Estonyalı mevkidaşı Hanno Pevkur ile Berlin'de yaptığı görüşmenin ardından bir açıklamada bulunan Almanya Savunma Bakanı Chrstine Lambrecht, Polonya’nın hava savunmasını desteklemek için Almanya’nın bu ülkeye göndermek istediği Patriotların Ukrayna’da konuşlandırılmasına ilişkin Polonya hükümetin önerisine mesafeli yaklaştı.

Bakan Lambrecht açıklamasında, söz konusu Patriot füze savunma sistemlerinin NATO’nun hava savunmasının bir parçası olduğuna ve NATO bölgeleri için öngörüldüğüne işaret ederek, "Eğer NATO bölgesi dışında konuşlandırılırsa bu önceden NATO ve müttefikler ile istişare edilmelidir" ifadesini kullandı.

Lambrecht, Polonya’nın Ukrayna sınırında bulunan Przewodow köyüne 15 Kasım'da füze düştüğünü belirterek, Almanya’nın bu özel durumda bu desteği Polonya'ya vermeyi teklif ettiğini vurguladı.